Anxietate cancer gat

10-04-2015
Anxietate80
Nu este medic/terapeut
Anxietate80
Buna Ziua Dl. Doctor,

Va rog frumos sa imi transmiteti parerea dvs., sunt un pacient de sex masculin cu varsta de 35 ani, fumator de 18 ani.

Sunt in situaita in care sufar de anxietate si sunt foarte speriat de un posibil cancer in sfera orl, datorita unor dureri cronice de gat la care nu am gasit raspuns rapuns in ciuda corectari problemelor din sfera orl (sept si amigdalite )si gastro ( tratament pentru posibil reflux ).

De aproximativ o saptamana am inceput sa am si o durere intermitenta usoara la ambele urechi care vine si pleaca.

Cautand pe internet am vazut ca acesta poate fi unul din simptomele cancerului de gat.

Am programat din nou un control la ORL dar datorita perioadei de sarbatori nu am gasit loc decat la sfarsitul saptamanii viitoare.

Intrebarile mele sunt :

- este adevarat ca acest tip de cancer este foarte rar la persoane sub 40 de ani ?
- durerea de urechi la adulti este considerata cronica daca are o durata mai mare de o saptmaana ? poate fi un semn al cancerului ?
- in ce stadiu al cancerului pot aparea durerile de urechi ?
- cat de agresiv este acest tip de cancer avand in vedere ca ultima endoscopie a fost facuta in urma cu 5 luni si a fost totul ok.
- in cancerul de gat simptomele sunt combinate sau pot fi doar singulare ?

Va multumesc mult pentru raspuns si va urez sarbatori fericite.
1 comentarii
0
14-04-2015, ora 12:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici un raspuns la nici o intebare..nu multumeste pe persoanele cu gandirea setata gresit
ai probleme mari de logica si este urgent necesar un consult is tratament
la unPsiholog.. care sa te ajute fara medicatie sa treci peste problemele de gandire eronata
in rest aici pe forum gasesti
cum alimentatia gresita afecteaza faringele si duce la dureri in gat
cum problemele dentare duc la dureri in gat si de urechi
Din experienta stiu ca numia persoanele fara un scop in viata si fara ocupatii pe plac.. ajung sa fie asa de atenti la fiecare semn a corpuluisi sa se panicheze inutil
asa ca cautati ceva de lucru.. interesant, utile, care sa te captiveze si o sa uiti de bolile imaginare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Fumul de tigara
  • Fumatul la tineri
  • Dependenta de nicotina
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  • Anxietatea
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  •