Anxietate, depresie | Forumul Medical ROmedic

Anxietate, depresie

16-03-2013
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna seara tuturor!
Ma aflu din nou pe acest sait, cu gindul ca imi ve-ti raspunde, si pe aceasta cale tin sa va multumesc caci unii dintre voi ati mai facut-o
Sunt coplesita si dezamagita de mine
Acum chiar in aceste clipe in care va scriu, nu am o stare deloc buna
Ma tine pe partea stinga a inimii de mai bn de 4 ani, articulatiile ma dor cam de 2 ani, mina stinga la fel e dureroasa dar nu tare, si sternul si spatele incordate si dureroase
LA cele doua degete de la mina simt un pic amorteala miinile mi se racesc si durerile circula unde vor
DE 12 ani ma confrunt cu deferite simptome dar erau asa;
Sufocari mari si aproape permanente,
tremuraturi, calduri, stare de voma limba miini picioare amortite, palpitatii mari,
bataile inimii erau foarte puternice, dureri de cap pe partea dreapta,
plingeam foarte mult, frica mare de moarte si de faptul ca patesc ceva
frica mare de infarct
frica de intuneric furniaturi in diferite zone mai precis in zona feselor si pe fata dar si miini
stare de confuz, nod in git permanent lipsa poftei de mincare destul de mare, lipsa apetitului sexual la fel de mare
orgasm f, rar
NU am stiut ce se petrece cu mine caci la medicii care m-am dus mi-au spus ca am scaderi de calciu, dr mea de familie la fel, apoi ca a-si avea spasmofilie, migrene etc.
Am facut si 2 ekg si mi-au iesit bune
am fgacut analize de singe asa cum mi-a spus dr de fam si nimic nu mi-a spus decit de o infectie urinara
ecograf abdominal de 3 ori si doar fierea putin lenesa in rest nimic
Am urmat cu calciu si vitamine timp de 4, 5 ani nu mai retin si starile au continuat
dar cum ???
AM scapat de unele si am dat de altele
Mi-e frica sa plec de acasa sa nu ma apuce durerile de stern care m-au ingrozit ducindu-ma de fiecare data la o boala de inima, sau, mai bn zis ca fac infarct
articulatiile dor umarul drept si clavicula picir sting si cot sting, dureri in maxilar inima ma tine ca si cum m-ar stringe ceva,
Pling foarte des din orice lucru din orice suparare mica simtomele vin repede
sunt un pachet de nervi din orice, tip si vb urit, dupa care imi are rau ca reactionez asa
simt nevoia de a ma razbuna in acele momente pe persoana respectiva care ma facut sa sufar
imi doresc sa bat acea persoana
si fiindca nu pot, trintesc arunc cu diferite lucruri banale constienta sa nu fac o tragedie
Dupa ce ma calmez aflindu-ma in diferite spasme imi doresc sa imi trosnesc oasele sa ma masez imi trosnesc des gitul umarul dureros drep dar si toate incheieturile
Mentionez ca nu pot sa ies in sezon rece nu suport sa mai stau in frig mai mult de o jumatate de ora
Am inceput sedinte de psihologie de 6 luni si cit de cit mau ajutat
am intrerupt pentru o perioada scurta dincauza banilor dar o sa merg din nou cu siguranta
VA rog mult sa imi scrieti cei ce doriti sa imi raspunde-ti la cele scrise
SI de am gresit ortografic imi cer scuze
astept raspunsul si sfaturile voaste
va multumesc
12 comentarii
0
16-03-2013, ora 23:40
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Ai facut si un consult la endocrinologie?De multe ori proasta functionare a glandei tiroide poate da o serie de simptome asemanatoare somatizarilor descrise de tine ca si feocromocitomul- o mica tumoare pe suprarenale, , , responsabila " uneori de acele crize violente de nervi, transpiratii, stari de rau.,
0
17-03-2013, ora 00:29
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna armina
dupa toate aceste consultatii am facut si un control cu biorezonanta magnetica
eiau fost primii medici care miauspus ca este anxietate depresie fobie
dar si o usoara forma de tulburare endocrinologica
dar ca nu e problema mare
asta a fost acum un an
cind am facut acest control
am aproape35 de ani
si mai multe diagnostice dar care nu sunt grave sa spun asa
orice om in viata sufera cit de cit de o infectie la rinichi sau alte diagnostice mai putin de speriat
se poate din cauza rinichilor sa am aceste simptome ?
armina o sa iti las un mes privat si de vrei sa vorbim iti las adresa mea de mes
iti multumesc totusi de raspuns
0
17-03-2013, ora 05:37
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
cum adica o usoara tulburare endocronologica? ce diagnostic ti-a dat mai exact?
sa stii ca o pb cu tiroida, chiar si "usoara" da niste simptome foarte urate. tiroida regleaza si respectiv poate afecta tot organismul. eu zic ca ar tb sa te bazezi pe niste analize endocrinologice recente. din pacate mie mi s-a diagnosticat hipertiroidia foarte tarziu, pt ca fiind foarte tanara doctora mi-a pus diverse alte diagnostice, precum spasmofilie, lipsa de calciu si magneziu, mi-a zis ca am anxietate si ca nu pot sa dorm din cauza ca eram la pubertate etc. 2 ani de zile m-am chinuit fara sa stiu ce am cu adevarat.
0
17-03-2013, ora 08:59
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna Armina..imi e dor de tine, de postarile tale.iti doresc o primavara frumoasa
0
17-03-2013, ora 18:25
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Veronica, trebuie sa mergi la un medic endocrinolog, daca el dupa consult iti infirma ca ai avea un dezechilibru endocrin ok, mergi pe mana psihiatrului, dar iti repet multe din simptomele tale indica si probleme cu glanda..
nu are rost sa te chinui ani de zile fara sa incerci sa ti gasesti linistea.esti tanara, daca acum nu reusesti cu trecerea timpului, cu vremea premenopauzei si menopauzei viata va fi un calvar..Viata nu trebuie traita asa, nici ptr tine nici ptr cei din jur.
0
17-03-2013, ora 18:28
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Buna Termina, te salut si eu cu drag, sper ca te simti mai bine cu inimioara.
0
17-03-2013, ora 21:36
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
armina iti multumesc din nou pentru raspuns, sunt total deprimata nu mai stiu unde sa ma indrept caci datorita medicului meu de fam mie frica sa mai iau si un simplu paracetamol
am uitat sa va spun ca in toamna am fost cu fata mea la urg si pentru ca eram foarte preocupata de starea fetitei din cauza unei probleme dentare, m-am agitat si acolo mi sa facut rau
ma preluat o dr interne si spunind-ui ce simoptome am, mi-a facut un ekg in care mia spus ca nu sunt modificari si ma trimis sa fac o radiografie de umar in urma careia mia prescris o reteta
mia spus sa vin la dr mea de fam cu aceasta reteta si asa am facut
dr mea nu ma lasat sa iau aceasta reteta spunindu-mi ca dinsa nu vrea sa intre in puscarie din cauza mea
de atunci mie frica de orice medic si nu ma mai incred in ei
pe reteta scria ; arconxia, midocalm si inca ceva ce nu am mai retinut suspectindu-ma de poliartrita reumatoida
credeti-ma ca m-am saturat sa fiu plimbata de la un medic la altul sa cheltui bani pe drumuri si sa nu am un diagnostic concret
am trecut cu greu prin niste mari probleme si cred ca toate acestea m-au afectat
1am avut o copilarie trista
2 am fost abandonata de un sot cu un copil de numai o luna

3 m-am recasatorit si socrii mei m-au batut din cauza ca nu imi suporta copilul, la 2 noaptea eram data afara din casa si gata sa ma manince 3 ciini ciobanesti,
4 am revenit la parintii mei din nou si eram insarcinata, dupa ce am nascut am facut pleurezie
5 pe cea de-a doua fetita am avut-o otravita
6 a inceput cosmarul meu
de atunci eu nu mai sunt cea care eram
desii incepuse simptomele credeam ca doar cu asta voi ramine, dar nu a fost asa
tatal meu fiind un mare betiv a picat in curte facind infarct
atunci m-am speriat foarte tare si asultind simptomele tatalui meu spuse de medici, s-au transmis la mine
de atunci nu ma mai regasesc
tuturor celor ce mi-ati raspuns va multumesc din inima si astept sa va mai ascult sfaturile
sanatate va doresc
0
18-03-2013, ora 00:25
armina
Nu este medic/terapeut
armina
sincer, dupa atatea probleme este si greu sa mai ramai, , sanatos " ( integral), dar draga mea esti tanara, frumoasa ( am vazut pozele pe facebook) ai o familie, trebuie saa-ti gasesti echilibru sa mergi mai departe si nu oricum ci ca orice om tanar care are inca o viata inaintea sa care merita TRAITA nu trecuta.
Trebuie sa-ti recapeti increderea in doctori, poti oricand sa ceri o adoua opinie, este dreptul tau de pacient.Daca ai fi avut ceva ca sa-ti puna viata in pericol, pana acum ai fi avut mari probleme.Stiu prin ce treci, crede-ma insa ca numai de tine depinde sa-ti recapeti pofta de viata. NU vei face infarct, esti tanara, femeile pana la menopauza sunt protejate inpotriva acestui risc, tu nu ai baut cat tatal tau care probabil avea si alte probleme asociate. Ia o incept cu pasi mici dar siguri. Poate o sa-ti para hazliu dar incearca in fiecare seara cand te culci, sa adolrmi spunandu-ti in gand-MA SIMPT DIN CE IN CE MAI BINE CU FIECARE ZI CE TRECE.Persevereaza in fiecare seara, nu abandona.Uita-te des in oglinda si zambeste-ti., convinge-te ca te simti bine..Cauta pe Google EFT( tehnici de eliberare emotionala) incearca, persevereaza vei constata ca merita.
NU VEI FACE INFARCT acum, vei constata dupa 30 de ani ca te-au chinuit gandurile inutil si ai fost ocupata sa gandesti in loc sa traiesti
0
18-03-2013, ora 16:52
crishu
Nu este medic/terapeut
crishu
@ aaa24 - Imi cer scuze, as vrea sa stiu la ce endocrinolog ai fost, iti pot trimite un mesaj privat pentru a-ti cere o parere?
0
18-03-2013, ora 17:27
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
da crishu. mi-am modificat acum setarile, ar trebui sa mearga sa primesc mesaj privat.
0
18-03-2013, ora 18:03
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
multumesc foarte mult draga armina pentru cuvintele de incurajare
mi-au facut foarte bine cuvintele tale
o sa fac eforturi sa incep incet incet asa cum ai spus si tu sa o iau de la capat
imi este tare greu, din ce in ce mai greu simt ca ma pierd in acesti ani care m-au marcat
sta in capul meu tot felul de amintiri ale trecutului
sper din suflet sa mai vb cu tine
sanatate iti doresc
0
22-03-2013, ora 11:32
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna tuturor !
tin sa iti multumesc din nou armina pentru sfaturile tale si drept sa iti spun ca am incercat tehnicile de relaxare si a mers dar o singura data
voi incerca din nou si sper sa ma obisnuiesc sa fac asta caci parca pina acum am fost intepenita si nu faceam nimic din ce imi propuneam
greu, foarte greu sa ma pot concentra cu aceste exercitii dar promit ca voi incerca din nou
problema mea este ca ;
o mica cearta sau suparare ma face sa imi simt muschii incordati si toracele si dupa ce adorm ma trezesc in stare de rau adica durerea in piept dar si emotii nejustificate urmate de alte si alte simptome
si asta ma face sa cred ca nu voi mai depasii niciodata aceste episoade
sanatate va doresc tuturor si zile cit mai bune si mai senine
cu respect Veronica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul