Anxietate, neincredere in mine, griji. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate, neincredere in mine, griji.

15-12-2008
Adryanna
Nu este medic/terapeut
Adryanna
Buna ziua,

Am 33 de ani si de 7 ani urmez un tratament cu Serlift si Xanax -.05 mg pe zi. In copilarie si in tinerete am suferit de anxietate, neincredere in mine, obsesii anxioase. In ultimii 4 ani, o data cu maturizarea si succesele profesionale mi-am capatat increderea in mine, am avansat in varsta si am devenit increzatoare in mine in majoritatea timpului si sigura pe mine. Imi placea de mine- aveam incredere in mine. Acum an am avut o cadere nervoasa destul de suparatoare si o revenire a spaimelor, obsesiilor si neincrederii in mine pe care credeam ca nu o voi mai avea vreodata- spaimele si nesiguranta de sine revin obsesiv si obositor. E drept ca am suferit mai multe esecuri sentimentale incercand sa-mi intemeiez o relatie si apoi o familie ( mentionez ca nu sunt casatorita).
Problema e ca mi-am pierdut increderea in mine- nu stiu cum a fost posibil sa " cad" din nou., pentru ca ma bazam pe mine, eram multumita de mine si de viata mea. E drept ca am suferit mult sentimental vorbind si sunt in contiunuare singura, dar asta inseamna ca trebuie sa clachez psihic? Viata e asa cum e. Nu pot obliga oamenii sa ma iubeasca? De ce am clacat eu asa? Ce voi face mai tarziu in viata? Sunt total dezolata si dezamagita de mine- am o stare de nervozitate si anxietate suparatoare. Credeam ca nu voi mai trai aceste groaznice sentimente.
Si cand ma simt mai bine incep sa ma tem ca ar putea vreodata reveni acele spaime si ma ingrijorez din nou si intru intr-un cerc vicios care ma epuizeaza..
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru a ma simti din nou puternica, optimista si sigura pe mine, in ciuda greutatilor vietii si a singuratatii mele.
Va multumesc.
4 comentarii
0
15-12-2008, ora 12:31
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Adryanna,

Dificultatea la tine poate proveni si dintr-un mecanism d einflexibilitate psihica.
De obicei se intampla asa: anxietatile si fricile din trecut, neprocesate (fie in mod natural, fie cu ajutorul unui profesionist) ne obliga sa dezvoltam un anume fel de a fi. Ulterior, daca ele se mentin (si ramanand neprocesate au toate sansele sa se mentina, uneori chiar si toata viata) iar persoana alege calea medicamentelor, intensitatea lor scade atat de mult incat nu mai deranjeaza. Ba mai mult, anumite succese profesionale vin si construiesc o armura si ofera impresia ca totul e super-solid.
Sigur, pentru un ochi antrenat, raman "codite", cum ar fi credinta din ce in ce mai rigida ca Niciodata n-o sa mai cad...

Ei bine, tocmai aici e buba: TOTI oamenii au caderi la un moment dat, asa incat am putea defini ca parte din succes chiar abilitatea de a integra astfel de stari (de cadere) in psihicul nostru -asa cum fac de fapt majoritatea oamenilor-, si de a avea o strategie de parcurgere a lor & de iesire din ele.
Un om "normal" nu este un om fara caderi (doar invelit in armura succesului), ci unul care isi poate gestiona flexibil momentele de cadere de pe parcursul vietii.
Ca atare iti recomand ca daca ai posibilitatea sa iei in calcul vizita la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras.
E o investitie care se poate dovedi foarte utila in mai multe momente din viata ta...

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
17-02-2009, ora 21:04
alink
Nu este medic/terapeut
alink
Buna Adryanna,

Am 31 de ani, de 6 ani urmez tratament si sincer iti spun ca stiu prin ceea ce treci.. Ceea ce vreau sa.ti spun este ca stiu solutia rezolvarii problemelor noastre. Eu am inceput sedinte de psihoterapie si e mult mai eficient decat un medicament. Crede.ma ! Ti-o spun doar din experienta pt ca asa am reusit deocamdata sa rezist unei recaderi asemanatoare cu celei de care suferi tu.. Daca vrei putem sa discutam mai multe mess.

Cu bine,
ALIN K.
0
20-08-2010, ora 22:27
vvalentine
Nu este medic/terapeut
vvalentine
adryanna
cauta un preot bun.si spune-i toate astea.
0
20-08-2010, ora 22:30
vvalentine
Nu este medic/terapeut
vvalentine
Lupta cu gandurile, gaba un gand pozitiv unuia negativ. cred ca stai mult de vorba cu ele.suntem pe planeta asta ca o furnica intr-o duna de nisip.de ce te framinti atat.?Nu vezic a-ti pierzi sanatatea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •