Anticonceptionalele si tinnitusul

04-12-2013
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Buna ziua,

Am 25 de ani, si am Tinnitus in urechea stanga de cativa ani, cred ca vreo 5 ani.

Ma obisnuisem foarte bine cu tiuitul, insa anul acesta s-a agravat si e deranjant uneori deoarece e mai greu de iignorat. Cu vreo 4 luni inainte de agravarea tinnitusului am inceput anticonceptionale (Minesse), am avut o perioada de stress si de asemenea am facut un vaccin anti capuse pentru prima oara in viata mea.

Uneori se intampla ca pentru cateva secunde sa simt ca si cum urechea stanga are fi sub apa (infundata) si in timpul acela aud tinnitusul foarte puternic foarte amplificat. Trece dupa 10 secunde insa e un moment de panica pentru mine.

Alte simptome care tot apar frecvent de cand mi s-a agravat tinnitusul insa sunt de o slaba intensitate:
-durere in spatele urechii si a maxilarului atunci cand deschid gura.
-ameteala fara vertij care dureaza cateva minute, apare la cateva zile, de slaba intensitate
-presiune in frunte, odata la 2-3 zile, la fel, slaba intensitate
-ochi un pic obositi deoarece lucrez mult pe calculator
-presiune in piept si intepaturi inima desi la consultatie si analize inima e ok.
-mai nou am un pic de amorteala si durere in brat (senzatia e ca dupa analize, ca si cand as fi avut vreo vena sparta in brat si sangerare in brat,. ). Cred ca am o fragilitate capilara pt ca mi s-au mai spart niste vene in degete din cand in cand.


Ce suplimente as putea sa iau?
Pot anticonceptionalele sa influenteze tinnitusul?
ICe analize controale m-ati indruma sa fac ?

Va multumesc!
2 comentarii
0
04-12-2013, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tinitusul la aceasta varsta e destul de grav
2. nu ai scris nimic de KG..si tensiune arteriala.. banuesc ca si aici e o problema
3. simptomele descrise se incadreaza in cateva robleme care trebuie tratate separat
4.. o artroza temporomandibulara.. care poate da tinitus.. se investigheaza la stomatolog dar si mai bine la Maxilo.facial
5. verificat des tensiunea arterala si de luat masurile corecte pentru inbunatatit circulatia cerebrala
6. Antionceptonalele.. modifica fonul hormonal si daca e cazul o sa trebuieasca intrerupte si gasit alta solutie de protectie
7/ REgimul alimentar fara lapte dulce, smantana, grasimi de origine animala/ piele gaina, unt, cascaval, mezeluri s.a.
fara dulciuri multe patiserie..s.afara energizante si bauturi acidulate
0
04-12-2013, ora 20:30
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Multumesc pentru raspuns. Eu banuiesc anticonceptionalele ca mi-au provocat niste probleme care poate nu erau sau nu se manifestau asa tare, insa si renuntarea la ele poate duce la dezechilibre din cate am auzit.

Am 57 de kg si 1, 71 inaltime, ma cam lupt sa imi mentin greutatea, am o tendinta de slabire.
Tensiunea arteriala e in limitele normale, mi-a spus doctorul cardiolog, insa nu mi-a spus si valoarea.Am sa mi-o masor la doctorul de familie.

Am sa discut cu doctorul de familie despre aceste simptome, am mai discutat odata si mi-a recomandat sa fac sport mai mult si sa incerc sa reduc stressul, si sa iau ibuprofen cand am dureri de maxilar. Ii urmez indicatia insa nu mi s-a imbunatatit starea prea mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •