Anticonceptionalele si fumatul.

09-09-2014
Alexandru Claudia
Nu este medic/terapeut
Alexandru Claudia
Am 21 de ani si am inceput un tratament cu Diane-35. Initial, mi-a fost recomandat pentru problemele cu acneea care, treptat, incep sa dispara. Ulterior, mi s-a spus ca este in regula sa le folosesc si ca metoda de contraceptie. Au trecut 2 luni de cand am inceput tratamentul si cu toate acestea, nu am renuntat la fumat, desi am fost atentionata de riscuri. Intrebarea mea este daca fumatul scade cumva actiunea contraceptivelor. Am indraznit sa adresez aceasta intrebare intrucat mi-a intarziat menstruatia 4 zile, in conditiile in care pana acum am avut un ciclu normal. Mentionez ca in perioada de ovulatie nu am avut contact sexual, si spun asta desi stiu ca riscuri exista in orice perioada a lunii.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul