Anticonceptionalele-contraindicate in caz de cervicita?

14-03-2009
eu_nicoleta
Nu este medic/terapeut
eu_nicoleta
Am fost diagnosticata cu cervicita, sau, mai bine spus, cu o rana pe col (nu stiu daca termenii sunt similari, sau daca fac o confuzie) in urma cu jumatate de an.In acel moment, luam anticonceptionale Yasmin de aproximativ 8 luni, si aveam dureri foarte puternice in timpul actului sexual. Primul medic la care am fost mi-a prescris niste ovule preparate, ce au facut ca durerea din timpul actului sexual sa dispara total, dar mi-a spus ca rana inca exista si ca singura solutie este cauterizarea.Al doilea medic mi-a prescris ovule Cervugid, spunandu-mi ca abia dupa tratament, imi va spune daca este necesara cauterizarea.Nici unul nu mi-a contraindicat sa iau anticonceptionalele, ba chiar m-a incurajat sa le iau in continuare, insa eu am renuntat la ele, cel putin temporar. Intrebarea mea este:anticonceptionalele afecteaza rana de pe col, ii impiedica vindecarea sau ceva de genul? Cauterizarea este singura solutie a problemei mele? Vindecarea ranii nu este posibila doar prin tratament medicamentos?Mentionez ca mi-am facut testul Papanicolau, si ca nu a fost depistata nicio anomalie. Si, in final, ar trebui sa apelez la un al treilea medic?
5 comentarii
0
14-03-2009, ora 14:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Anticonceptionalele nu au legatura cu rana de pe col, nu-i intarzie vindecarea.Regula, de obicei, asa este : daca dupa terapie specifica rana nu se vindeca trebuie cauterizata cat mai repede posibil.Nu trebuie sa motivezi ca testul Papanicolau a iesit bine, asa si trebuie sa iasa, dar nici nu trebuie sa astepti ca Papanicolau sa se modifice, caci atunci nu se va mai vorbi de cauterizare ci de operatie.Deci eu te sfatuiesc sa nu mai mergi din medic in medic si sa te programezi, cu curaj, si cat mai repede pentru cauterizare.Fii foarte atenta dupa cauterizare si abtine-te de la relatii sexuale atata timp cat indica medicul, nici chiar cu prezervativ nu este voie, daca vrei ca rana sa nu se deschida din nou.Numai bine!
0
15-03-2009, ora 15:11
eu_nicoleta
Nu este medic/terapeut
eu_nicoleta
Va multumesc pentru raspuns, si imi permit sa va mai pun o intrebare. Deci, dumneavoastra ma sfatuiti sa urmez tratamentul cu Cervugid, si ulterior, daca acesta nu da rezultate, sa ma programez pentru cauterizare? Si, in final, daca am sa fac cauterizarea, aceasta nu are sa imi provoace probleme pe viitor? In cazul unei sarcini, de exemplu? Mentionez ca am 21 de ani.
0
16-03-2009, ora 15:12
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
draga Nicoleta, te-as sfatui sa nu te temi de aceasta cauterizare;si eu am avut o rana pe col mai mult timp (cativa ani in care am facut si un copil) si imi era frica sa merg la medic pentru cauterizare.Dar in final mi-am facut curaj si la inceput mi-au prelevat o proba din uter(stai o zi in spital si nu ai contact sexual o sapt. sau mai mult, faci spalaturi cu ceai) pe care au trimis-o la Buc. la analiza si dupa o luna mi-a venit rezultatul din fericire a fost benigna;am fost cauterizata(anestezie locala), constienta de tot ce se intimpla.Vreo 2-3 zile am stat in spital pentru a nu face hemoragie.De cand am iesit din spital am facut spalaturi vaginale 14 zile cu ceai de pelin, aveam ovule cervugid si ceclodine iar o luna de zile nu am avut nici un contact sexual.Daca nu iti trece prin tratament, ceea ce cam rar se intampla, trebuie sa faci aceasta cauterizare pentru ca poate duce la cancer de col uterin daca nu o tratezi
0
17-03-2009, ora 01:59
eu_nicoleta
Nu este medic/terapeut
eu_nicoleta
Draga Vio, mie medicul nu mi-a spus nimic de spitalizare, mi-a spus ca va fi o interventie usoara, ce nu doare;chiar am intrebat daca e nevoie sa stau in spital, si mi-a zis ca nu...Mi-ai scris in mesajul precedent "daca nu trece prin tratament, ceea ce cam rar se intampla"...sa inteleg ce, de cele mai multe ori, rana se vindeca prin tratament, sau ca rare sunt cazurile cand tratamentul este suficient pentru vindecare? Scuze ca te deranjez cu atatea intrebari...
0
17-03-2009, ora 11:58
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
Nu ma deranjezi deloc;sper sa iti treaca prin tratament(mie nu mi-a fost de folos aceasta metoda).Nici mie nu mi-a spus medicul ca voi sta internata dar totusi am ramas(au fost cazuri de femei care au facut hemoragii puternice;depinde de corpul fiecareia).Mi s-a spus :daca plecati, o faceti pe propria raspundere, si mi-a fost frica.Nu este foarte dureros mai ales ca ti se fac injectii de calmare si pentru prevenirea infectiilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •