Anticonceptionale Yasmine

28-03-2014
CristinaMihaelaBotilca
Nu este medic/terapeut
CristinaMihaelaBotilca
Buna!
Numele meu este Cristina si sufar de acnee de 5 ani. Am 17 ani in momentul de fata si, dupa zeci de tratamente care nu au dat niciun rezultat, am ajus la un doctor care mi-a recomandat anticonceptionalele Yasmine, pe motiv ca sunt cele mai usoare.
Acum, in mintea mea s-a nascut intrebarea: Ingrasa? Doctora nu a vrut sa imi spuna, poate se temea ca nu o sa mai iau. Toate persoanele carora le-am spus ca urmeaza sa iau anticonceptionale (eram in cautare de sprijin moral) mi-ai spus tare si raspicat sa nu o fac.
Vreau sa caut cazuri de fete care au luat si nu s-au ingrasat deloc. Am auzit de un medicament Forfemina care, luat in paralel cu Yasmine, reduce retinerea de apa. Este bun?
Vin dintr-o familie in care toti membrii familiei sunt slabi, de la primul pana la ultimul. Nici macar tata, care are 50 de ani, nu are pic de burta, nici mama, nici parintii ei. Eu ii mostenesc mai mult ca sigur, dar tot vreau sa aflu care sunt sansele sa ma ingras de la ele. Inca nu am inceput sa iau, mi s-au dat pentru inceput doar pentru 21 de zile, insa tot ma tem.
Ce sfaturi puteti sa imi dati?

Va multumesc!

P.S.: Mentionez ca am 1 m 69 si 57 de kg.
1 comentarii
0
28-03-2014, ora 11:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu anticonceptionalele in sine te ingrasa ci faptul ca organismul tinde sa retina mai multa apa in timp ce iei aceste pilule, plus ca poti avea o pofta mai mare de mancare. Daca mananci la fel ca intodeauna cu siguranta nu te vei ingrasa.

Unele femei se ingrasa, altele nu, pe cand unele femei slabesc in timpul administrariii de pilule, asa ca nimeni nu iti poate spune cum se va comporta organismul tau. Daca ai un stil de viata sanatos cu o alimentatie echilibrata si activitate fizica, nu vei lua in greutate niciun gram.

Pilule anticonceptionale sunt miraculoase in ceea ce priveste tenul, te sfatuiesc sa le iei daca vrei sa scapi de acnee. Este cel mai bun tratament.

Totodata te sfatuiesc sa renunti la produsele lactate( lapte, branza, cascaval, iaurt, etc) definitiv intrucat hormonii de crestere din lapte iti vor provoca in continuare probleme ale tenului. Citeste si tu pe internet despre lactate si acnee.
Succes!

PS: daca acneea nu trece cu Yasmine, atunci poti incerca un alt anticonceptional, sunt diferite, au concentratii diferite de hormoni, prin urmare un anumit tip de pilule anticonceptionale iti pot face bine, pe cand altele nu. Trebuie sa observi schimbari din prima luna cu Yasmin, iar in 3 luni sa nu mai ai nimic pe fata. Daca nu vezi nicio schimbare in maximum 3 luni, te sfatuiesc sa renunti la ele si sa incerci alt tip de pilule anticonceptionale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.