Anticonceptionale Marvelon 21 efecte secundare

05-04-2012
dona_mary1989
Nu este medic/terapeut
dona_mary1989
Am luat acum 3 ani Marvelon 21 prescris de un Dc.Ginecolog, ca reactii adverse atunci totul a decurs normal, adica am avut un ciclu menstrual normal. Am intrerupt Marvelon cand sa extras din farmacii si am continuat cu Mercilon la sfatul unor farmaciste cam 3-4 luni, renuntand la ele din cauza ca aveam sangerari vaginale neregulate in toate aceste luni. De 2 sapt. iau iarasi Marvelon dar reactile adverse sunt ca la Mercilon, adica nu mi sa intrerupt nici acum ciclul menstrual. Ce pot sa fac, sa continui sa iau pana se va obisnui organismul iarasi cu el? Sau sa intrerup pastilele, sa astept sa imi treaca sangerarea si sa merg la un control ginecologic. Va multumesc !
1 comentarii
0
05-04-2012, ora 21:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi preferabil să schimbaţi nu contraceptivele unele cu altele, ci să schimbaţi metoda contraceptivă, renunţând a mai lua anticoncepţionale. Reacţia adversă descrisă, deşi este cea mai frecventă, e departe de a fi cea mai gravă. Nu se compară cu accidentele tromboembolice, cancerul de col, de sân, de colon şi de ficat, dismetabolismele, sterilitatea şi creşterea incidenţei şi gravităţii inflamaţiilor pelvine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.