Anticonceptionale Logest si sexul

21-12-2007
popescu_mary
Nu este medic/terapeut
popescu_mary
As vrea sa stiu si eu dupa cat timp dupa ce ai inceput tratamentul cu anticonceptionale Logest poti avea un contact sexual. Eu am inceput sa le iau de luni adica de 5 zile si as vrea sa stiu daca duminica, luni pot avea contact sexual!

Multumesc anticipat!
36 comentarii 12 Înainte ›
0
22-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, puteţi.
0
22-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Completez răspunsul anterior: puteţi, dacă aţi început tratamentul în una din primele 5 zile ale ciclului (aşa cum se recomandă). Dacă însă l-aţi început mai târziu de z-5, trebuie să aşteptaţi să treacă 7 zile ca să fiţi sigură.
0
28-10-2008, ora 14:37
m@ry
Nu este medic/terapeut
m@ry
buna. am si neu o mare problema, iau logest de o luna si sunt in perioada de pauza, mia venit ciclul dar fff putin...:(
aproape 2 zile si imi curge acum negru...ce as putea sa fac?este de bine?
astept rasunsul dvs.multumesc
0
28-10-2008, ora 16:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalele scad atat numarul de zile de menstruatie, cat si cantitatea totala de sange menstrual. Aceasta nu este o reacti adversa, multe femei gasesc in asta un avantaj.
0
29-10-2008, ora 13:08
m@ry
Nu este medic/terapeut
m@ry
buna ziua, multumesc pt rasp.dar pt ca imi curge negru ca o infectie acum e de bine?si e urat mirositoare...astept rasp din partea dvs
0
11-12-2008, ora 15:14
m@ry
Nu este medic/terapeut
m@ry
buna ziua, de o saptamana urinez foarte des si ma dor ovarele. Va rog frumos spuneti-mi un remediu. Multumesc.
0
11-12-2008, ora 20:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se pare ca e vorba de o infectie in cazul dv. Un consult la doctorul dv este foarte recomandabil. Nu amanati. Pana ajungeti sa va vada doctorul, luati NO-SPA de 2 sau de 3 ori pe zi.
0
13-12-2008, ora 14:19
m@ry
Nu este medic/terapeut
m@ry
multumesc.
0
21-03-2009, ora 17:50
g3org1
Nu este medic/terapeut
g3org1
buna ziua, am si eu o problema, am o infectie urinala si nu stiu dak pot sa iau logest?aspt rasp dumneavoastra.multumesc
0
23-03-2009, ora 17:57
Deyutza_camy
Nu este medic/terapeut
Deyutza_camy
Buna ziua.Iau logest d 1 an.Ar trebiu sa fac pauza?am citit ca ar fi trebuit l 6 luni...si am mai auzit ca se pot face varice si ceva pielita pe ovar...(mentionez k am fost operata de chist ovarian acum 1 an)...Astept un raspuns.Multumesc mult!
0
23-05-2009, ora 15:10
Anca Cristina
Nu este medic/terapeut
Anca Cristina
Buna ziua! Acum 2 saptamani am uitat sa iau pilula. Mi-am adus aminte dupa 12 ore si am luat-o atunci, iar la 3 ore diferenta am lut-o si pe cea din ziua respectiva. In cele 12 ore in care am uitat sa iau pastila am avut un contact sexual. Este posibil sa fi ramas insarcinata? Dupa 2 saptamani am avut o pierdere de sange. Nu mi s-a mai intamplat acest lucru pana acum. Daca am ramas insarcinata, am avut un avort spontan?
0
24-05-2009, ora 10:40
viorica30
Nu este medic/terapeut
viorica30
Buna ziua, am si eu 3 intrebari;
-ce se intampla daca am luat 2 ani fara pauza LOGEST
-cum se face pauza
-am o problema de curand, secreti branzoase, mancarimi, nu are miros urat, medicul a recomandat
TINIZOL, si pt mine si pt sot
TANTUM[pt irigat]KLION-D 100, CLOTRIMAZOL crema, dupa folosire am eruptie de secretie
sotul are si el o problema face coji[se cojeste]
daca imi puteti da un sfat, va multumesc anticipat
-
0
04-06-2009, ora 15:17
sweet luiza
Nu este medic/terapeut
sweet luiza
eu am inceput marti sa iau pastile si a doua luna tot marti trebuia sa incep si am inceput luni are ceva?mai sunt valabile daca am inceput mai devreme cu o zi?
dupa cat timp am voie sa am un contact sexual?
0
20-07-2009, ora 18:07
m@ry
Nu este medic/terapeut
m@ry
Buna ziua, as dori sa ma sfatuiti intro privinta, iau anticonceptionale de un an si am inteles ca trebuie sa iau pauza...Cat trebuie sa iau o pauza? Multumesc!
0
21-07-2009, ora 12:27
iedutz alina
Nu este medic/terapeut
iedutz alina
Domnul dr Dragomir, as vrea sa stiu daca poat sa imi aman menstruatia.Am inceput sa iau logest(sunt la a11-a pilula din prima folie) si asa vrea sa stiu daca este vreo problema daca nu mai fac acea pauza de 7 zile intre aceasta folie si uramtoarea.nu as vrea sa am probleme in acea perioada.
0
21-07-2009, ora 23:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, se poate. V-am raspuns si prin mesaj privat.
0
22-07-2009, ora 10:32
iedutz alina
Nu este medic/terapeut
iedutz alina
va multumesc
0
18-08-2009, ora 10:17
gaby v
Nu este medic/terapeut
gaby v
daca am luat anticonceptionale logest din a 5 a zi de menstruatie, cand as putea avea un contact sexual?dupa 7 zile in care voi folosi alta metoda de protejare???va rog sa-mi raspundeti!multumesc
0
19-09-2009, ora 18:24
doar_curioasa
Nu este medic/terapeut
doar_curioasa
buna ziua d-nl doctor...am si eu o intrebare...am luat Logest timp de trei luni, acum am oprit tratamentul si de o luna si jumatate nu mi-a venit menstruatia, e normal sau e o posibila sarcina?..va multumesc
0
28-09-2009, ora 00:19
cipri22
Nu este medic/terapeut
cipri22
Iubita mea ia anticonceptionale Logest, le ia de 3 zile astai a patra zi, aseara am avut contact sexual neprotejat, spunetimi ce sa fac ?
0
28-09-2009, ora 10:15
crina5
Nu este medic/terapeut
crina5
cervuginul impiedica efectul logestului?astept raspuns.
0
08-10-2009, ora 23:03
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
Domnu Doctor as mai vrea sa va intreb ceva pt ca vreau sa fiu sigura in tot ceea ce fac! dupa cum v-am spus sunt in prima pauza de cele 7 zile folosind Logest! iar acum duminica incep urmatoarea cutie! mai trebuie sa ast 7 zile pt avea un contact sexual sau de la prima pilula sunt protejata? Va multumesc :D
0
08-10-2009, ora 23:14
andra_exploziv
Nu este medic/terapeut
andra_exploziv
Buna seara! Verisoara mea in varsta de 29 de ani sufera de o boala al carui diagnostic confuz si nu poate fi identificat nici de medicii de la spitalul Floreasca si nici macar din Italia unde a ajuns in stare de urgenta. In luna martie a fost internata cu pericardita. in urma punctiei lichidul a fost sangvin si a fost diagnosticata cu TBC. a facut tratament specific 5 luni in urma caruia a facut un pnueumo-torax stang. dupa expansiune, la 3 saptamani a refacut pneumo-toraxul si a fost internsta si operata la Floreasca. In acelasi timp a avut melena in mod repetat. in urma celor doua angiografii efectuate s-a constat ca e de la intestinul subtire si desi a facut diferite tratamente (sandostatin) melena nu a incetat. dupa 5 zile a reaparut. In Italia medicii i-au descoperit o formatiune gelatinoasa de 4 cm la inima intre atriu si ventricol. starea ei s-a degradat, creierul fiindu-i invadat de sange, fapt ce i-a cauzat pierderea vederii. in momemtul de fata este intubata si sedata deoarce avea dureri groaznice. rmn-ul si biopsia formatiunii au iesit negative. vin neincetat echipe de medici insa nu ii gasesc diagnosticul. important e ca parametrii vitali sunt in limite normale dar nu i se poate aplica tratamentul deoarece nu se cunoaste diagnosticul. e un caz unicat si disperat! ati mai intalnit un astfel de caz asemanator? asteptam urgent parerile si sfaturile dumneavoastra ca sa-i putem salva viata!
0
26-11-2009, ora 19:06
corinush
Nu este medic/terapeut
corinush
bunaa! azi e prima zi de menstruatie si am luat pilula logest, pot sti si eu cand pot avea un contact sexual neprotejat? va multumesc anticipat!
0
26-11-2009, ora 22:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Chiar de maine.
0
26-11-2009, ora 22:37
corinush
Nu este medic/terapeut
corinush
multumesc frumos!
0
26-11-2009, ora 22:38
corinush
Nu este medic/terapeut
corinush
si as mai avea o intrebare, medicul meu mi-a recomandat un tratament dupa ce mi trece menstruatia cu niste ovule si pastile nidoral. imi puteti explica pt ce? k doctorita nu a fost prea explicita...
0
27-11-2009, ora 11:06
corinush
Nu este medic/terapeut
corinush
imi puteti raspunde, va rog!
0
23-03-2010, ora 22:22
alexia89
Nu este medic/terapeut
alexia89
as avea si eu intrebare de 1 luna iau anticonceptionale Yaz si asa dori sa le schimb ce imi recomandati si daca e riscul sa raman insarcinata facand acest schimb
0
30-08-2010, ora 12:59
adriana2688
Nu este medic/terapeut
adriana2688
am si eu o intrebare! Am inceput sa iau AC logest sambata seara la ora 10, ciclul a inceput de pe la ora 8 dar a curs mai mult noaptea. Pot sa consider ca a fost prima zi?Adica cum am vazut pete maronii am stiut k vine si am luat pastila.Trebuia sa iau knd era mai abundent ciclul? Urmatoarele zile le-am luat fix la aceeasi ora, nu am uitat niciuna, iar dupa 7 zile am avut contact neprotejat. Si vreau sa stiu daca sunt protejata sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •