Antibiotic Ciprinol - este dificil de luat ?

09-03-2012
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua,

Mi s-a recomandat sa iau antibiotic Ciprinol, nu stiu de ce, inainte de o intervetie chirurgicala, in cantitate de 1/8h
Nu am absolut nici o infectie, nicaeri. Cind am citit prospectul medicamentului, mi s-a parut un medicament foarte dificil.

Rog daca aveti ceva informatii despre consumul acestui medicament.
7 comentarii
0
11-03-2012, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Inainte de anumite tipuri de interventii chirurgicalae se da obligatoriu antibiotic ; sper ca l-ai luat asa cum ti s-a prescris. Asculta si ai incredere in medicii care se vor ocupa de tine.
0
11-03-2012, ora 18:35
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Eu am inteles ca este necesar sa se prescrie un antibiotic. Am pus intrebarea gindind ca poate s-au exacerbat reactiile negative ale medicamentului in prospect. Sau poate ca este un medicament dificil intradevar. Mi se pare anormal ca un antibiotic sa aibe ca reactii adverse " tulburari mentale, reactii alegice sebere, tuburari ale ficatului, anemie, etc", chiar daca intra la capitolol de reactii forte rare, 1/10000 persoane. In definitiv este un antibiotic si nu un citostatic.
Nu inteleg, de ce din cite sint, trebuie pe asta.
0
11-03-2012, ora 21:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toate medicamentele alopate au reactii adverse ; nu gasesti antibiotic fara posibile efecte secundare. Dar acestea sunt nu foarte ci extrem de rare. La o persoana fara antecedente alergice nu se intampla nimic pe parcursul sau dupa o terapie scurta de cateva zile. Si Ciprinol este un antibiotic foarte bun, bine tolerat si cu efecte terapeutice antimicrobiene scontate, pe masura asteptarii medicilor care-l recomanda. Nu-ti fie teama, lasa deoparte prospectul si fa tratamentul prescris, de cele mai multe ori e bine sa vedem partea plina a paharului, mai ales cand sunt probleme de sanatate.
0
03-10-2015, ora 20:37
octavian_lupu
Nu este medic/terapeut
octavian_lupu
Legat tot de utilizarea antibioticului Ciprinol. Am început în urmă cu 5 zile tratament cu Ciprinol (1 pastilă de 500 mg la 12 ore timp de 14 zile), dar după două pastile am început să am spasme musculare fiind necesar să iau un somnifer puternic în timpul nopţii. A doua zi, medicul fiind plecat, am întrebat la cabinet dacă să încerc să iau magneziu la distanţă de antibiotic sau să întrerup tratamentul.

Mi s-a spus să încerc cu magneziu şi dacă nu merge să îl întrerup. Am luat magneziu şi am putut trece următoarele 4 zile. Cantitatea de magneziu la care dispar spasmele este aproape dublă decât raţia zilnică. Credeţi că mai are efect antibioticul?

În plus, seara am observat o tendinţă spre uşoare palpitaţii? Este normal?

Diagnosticul este de Yersinia Enterocolitica, o formă cronică, veche se pare de 20 de ani cu reacţie autoimună (ATGL mărit), colon iritabil şi pseudo-apendicită.

Vă mulţumesc pentru un posibil răspuns. Medicul meu este plecat şi nu am pe cine să întreb.
0
19-05-2020, ora 01:07
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Buna seara doama dr Balcan. Va rog sa-mi raspundeti daca este normal sa am urmatoarele simptome :
Spasme musculare pe tot corpul
Dureri articulare
Dureri musculare pe tot corpul
Junghiuri in tot corpul
Vad lasere pe tavan
M i se umfla venele pe picioare si ma dor
Simt un curent pe limba si pe fata in ochi
Din 3, 4 zile m i se face un ochi f rosu dupa care dispare
Stare da rau
0
19-05-2020, ora 01:13
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Buna seara doama dr Balcan. Va rog sa-mi raspundeti daca este normal sa am urmatoarele
0
19-05-2020, ora 01:14
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Tratament :
-aciclovir 4pe zi 10zile
-isoprinosin 3pe zi 10zile

-Azitrox 500mg 1zi 3zile pe sapt 6 saptamani
-minoz100mg 2 pe zi 6 saptamani
-Tinidazol 500mg 1zi 6 saptamani

-aciclovir 4pe zi 10zile
-isoprinosin 3pe zi 10zile

-minoz 100mg 2zi4 saptamani
-Ciprinol 250mg 2zi4 saptamani
-tinidazol 500mg 1 zi 4 saptamani

-aciclovir 4pe zi 10zile
-isoprinosin 3pe zi 10zile

-clindamicina 300mg 5 pe zi
-biseptol 480mg 3 pe zi toate 4 saptamani
-tinidazol 500 mg 1 zi

-aciclovir 4pe zi 10zile
-isoprinosin 3pe zi 10zile
+ o injectie de bicilin (moldamin) pe saptamana 1, 5 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: