Anti HBc?

22-02-2008
adij
Nu este medic/terapeut
adij
Am facut analize de imunologie la un TGP marit la si am primit urmatoarele rezultate:
Anti HBc total - pozitiv
Antigen HBs - negativ
Anticorpi HCV -negativ.
Aceste analize apar pe buletin in forma tabelara exact cum le-am scris mai sus.
Oare ce credeti ce pot insemna?
9 comentarii
0
22-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Ai o hepatita B cronica pentru ca porti anticorpii impotriva virus b.ANti HBc e anticorpul impotriva virusului B si depinde care e prezent -Ig G sau Ig M antiHBc-primul are rol protector si arata ca esti la sfirsitul fazei acute de boala si celalalt arata ca e inca activa hepatita si deci ai un grad mare de a transmite boala.Afectarea hepatica nuj depinde neaparat de titrul antigenului-virusulB-ci de raspunsul imun la afectarea virala.mergi la un internist bun sau la infectioase pentru mai multe lamuriri si tratament
0
24-02-2008, ora 00:00
Gothica
Nu este medic/terapeut
Gothica
Buna seara. sunt destul de ingrijorata. Mamei i-au iesit analizele : Transaminazele 79, TGP 102, trigliceridele 305, glicemie 146, colesterolul 240. A fost deja diagnosticata cu diabet, este hipertensiva. Ce ma ingrijoreaza este ficatul marit. Imi puteti spune daca exista posibilitatea de a avea hepatita? SI daca da, se poate spune ce fel de hepatita? Va multumesc mult!
0
28-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Daca numai astea sint decompensarile hematologice e vorba de o hepatita dismetabolica, adica o suferinta a ficatului din cauza problemelor metabolice-trigliceridele in primul rind.Nu e exclus sa fie si o hepatita virala dar pentru asta trebuie sa verifici atg HBs si anticorpii antiHBc si anti HVC, dar mai mult ca sigur e vorba de prima varianta.
0
28-02-2008, ora 00:00
Gothica
Nu este medic/terapeut
Gothica
este o boala tratabila?cu un tratament usor sau este o boala netratabila?va multumesc
0
29-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
hepatita dismetabolica e o afectiune tratabila.Tratamentul e de fapt cel de reducere a lipidelor din alimentatie(regim alimentar fara grasimi animale)tratament hipocolesterolemiant si hipotrigliceridemiant(alopat-sint compensate dar sa evite simvastatinele-medicatie ce scade colesterolul circulant dar il depune in ficat)sau homeopata(cu Omega3, colestone si altele-poti sa iti dau detalii -*



(*modificat de administrator)
0
19-04-2008, ora 00:00
Lenka
Nu este medic/terapeut
Lenka
Salutare tuturor!Situatia mea este urmatoarea:la 10 ani am luat Hepatita B.Am fost internata de 2 ori.M-am simtit bine, dar totusi faceam analize si urmam tratamente.Saptamina trecuta, dupa 3 ani mi-am facut analize.Rezultatele sunt urmatoarele:Anti HBs negativ, Anti HBe pozitiv 0.044, Anti HBcor sumare pozitiv 0.069, Anti HCV negativ.Medicul mi-a spus ca am avut hepatita, iar acum am anticorpi.As fi foarte recunoscatoare celor care m-ar face sa inteleg ce inseamna, totusi, aceste analize.Va multumesc din suflet!Multa sanatate tuturor!
0
31-10-2008, ora 15:08
macica
Nu este medic/terapeut
macica
transaminazele 42
AgHBs pozitiv
AntiHBc pozitiv
AgHBe negativ
Cum le puteti interpreta?
0
25-02-2010, ora 15:23
lacrail
Nu este medic/terapeut
lacrail
am urmatorul rezultat:anti hbc total (ihm si igg) 8.28
valori biologice de referinta 0.85-negativ
1.15-pozitiv
0.85 1.15-incert
Cum se pot interpreta? Va multumesc!
0
25-02-2010, ora 15:25
lacrail
Nu este medic/terapeut
lacrail
am gresit: igm si igg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •