In luna martie am avut o viroza dupa care am ramas fara miros

41 comentarii 1 2
0
02-07-2010, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa incepi cu Maxilo_ facial..
sa rezolvi problema la radacina dintilor.
dupa care la O clinica ORL.. unde se opereaza endoscopic si o sa rezolvi si polipoza si sinuzita pe cale endoscopica
0
29-07-2011, ora 11:34
adrianafilofteia
Nu este medic/terapeut
adrianafilofteia
Buna ziua.In urma unei raceli puternice, tratate superficial mi-am pierdut mirosul definitiv.am fost la O.R.L.am primit tratament dar medicul mi-a spus ca s-ar putea sa nu-mi mai revina mirosul deloc.Sufar de anosmie de aproape un an credeti ca mai am vreo sansa de vindecare?Va multumesc.
0
29-07-2011, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU prea sunt sanse de vindecare decat in primele 3 saptamani.. dupa atat timp mai greu
Folositi ULie volatil de eucalipt.. pentru aromoterapie in camera si pentru mirosit cat mai des de pe un servetel..
faceti 10 -21 de zile permanent...
0
29-07-2011, ora 12:15
adrianafilofteia
Nu este medic/terapeut
adrianafilofteia
Multumesc frumos, sper sa fie de folos
0
22-01-2012, ora 20:34
Cojocaru Cristina-Daniela
Nu este medic/terapeut
Cojocaru Cristina-Daniela
Buna ziua.Am o intrebare legata de lipsa gustului.De craciun si revelion am fost racita si vazand ca nu imi trecea am luat Nurofen raceala si gripa..nu si-a facut efectul ptr ca in ziua de anul noul inca aveam simptome de raceala, am renuntat sa mai iau pastle.Dupa anul noul am observat ca mi-a disparut gustul si nu mi-a revenit nici pana in ziua de azi.Apa mi se parea ca avea gust sarat, ca si cum as bea apa cu bicarbonat.
As dori sa stiu daca cumva pe langa tratamentul respectiv una din cauze ar putea fi stresul.
Am fost la doctorul de familie saptamana trecuta si parea mirat si nestiutor...eu ca pacienta stiam mai multe de pe net.
Daca cineva ma poate ajuta as fi recunoscatoare!
0
22-01-2012, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este necesaar un consult la Neurologie
0
12-02-2012, ora 00:58
wind
Nu este medic/terapeut
wind
De cateva zile sunt gripata, am inceput cu dureri in gat, rinoree, dureri musculare am luat ibuprofen 600, vit C 1000 mai apoi paracetamol si de 2 zile coldrex si bixtonim.Primele 2-3 zile abia ma puteam ridica din pat, apoi am inceput sa am si un alt simptom: mancarea de orice consistenta(inclusiv fructele) are gust amar (singurele exceptii par a fi apa si piscoturile) si vad ca nici miros nu mai am. Ma simt slabita, mananc putin din cauza gustului si a senzatiei de greata, durerile de gat si cele musculare au disparut. Ce as mai putea sa iau sau sa fac sa imi revin ?(sa imi treaca gripa si sa-mi revina simtul gustului si mirosul).
Va multumesc anticipat domnule doctor pentru raspuns.
0
12-02-2012, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult la neurologie
gripa poate da multe complicatii.. si infara de miros.. se poate pierde si auzul..s.a complicatii !
0
06-12-2012, ora 16:04
cameliaileana
Nu este medic/terapeut
cameliaileana
Buna ziua, acum 2 saptamani am lesinat si m-am lovit la cap in zona occipital. Din a 2-a zi am constatat ca nu mai am miros si gust (total). Am facut CT craniocerebral (nu am hematom sau fisura craniana), am facut control ORL (mi-a prescris betaserc, milgamma si rhinocort-aqua) si control neurologic (mi-a prescris egilok si calmogen plant) timp de 1 luna urmand ca, daca nu imi revine mirosul si gustul sa fac un CT neural, pe "sertarase". Intrebarea mea este, sunt sanse de recuperare a simturilor ? Este mai eficient Miligamma N?
0
08-12-2012, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca mirosul nu isi revine in 5_10 zile... nu isi mai revine niciodata.. asa ca avel ct.. nu o sa.si mai aiba rostul
e cazul si de milgama si de un vazodilatator cerebral si de cerebrolizin injectabil
0
28-02-2013, ora 00:10
jalcos
Nu este medic/terapeut
jalcos
Buna ziua! Cine ma poate ajuta cu un sfat? Mi-am pierdut mirosul acum 5 ani dar a fost in degradare lenta incit mi-am dat seama abia dupa un an. Am fost la spital si: nu am sinuzita, toate zonele imi sint goale, curate, nu simt mirosuri urite, am trecut tomografie si mi sa gasit doar peretele nasului putin deplasat pe dreapta, sa fie oare aceasta o problema? dupa un tratament cu vitamine si alte pastile mi-au propus operatie dar nu doresc sa merg inca, am fost trimis si la un neurolog, insa degeaba pentru ca nu am avut si nici nu am nici un fel de probleme, nu am avut accidente sau lovituri, cu gustul e totul bine.
Mirosul imi este absent complet, nu simt nici macar fum, benzina, acetona, nimic. Am suferit de stomac inainte de a pierde mirosul si am primit atunci un tratament (era un fel de ulcer) dar l-am tratat cu pastile. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: