Anorgasmie de mai bine de 11 ani... va rog sfaturi!

09-02-2014
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Buna seara!
Am cautat pe forum, dar din pacate nu am gasit nimic edificator, referitor la problema mea. Mi-am inceput viata sexuala in urma cu 11 ani, dar in tot acest timp nu am avut niciodata orgasm. Am avut de-a lungul timpului mai multe relatii stabile, dar situatia a fost mereu aceeasi, iar acum ma tem ca aceasta problema imi pune in pericol si relatia actuala.
A mai trecut cineva prin asa ceva, ma puteti ajuta cu un sfat?
20 comentarii
0
09-02-2014, ora 23:39
smartapp.ro
Nu este medic/terapeut
smartapp.ro
Si sexul tau este? Intreb deoarece daca esti baiat esti primul pe care il intalnesc cu aceasta problema.
0
09-02-2014, ora 23:51
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Intr-adevar, asta am uitat sa mentionez si nici nu reiese de nicaieri - sunt femeie... Cumva am presupus ca fiind la topicul "afectiuni la femeie" se subintelege :)
0
10-02-2014, ora 08:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
E mult de discutat aici.Nu toate femeile au orgasm, unele nu au niciodata, insa depinde foarte foarte mult si de partener.Depinde de preludiu, de zonele erogene, de pozitiile din timpul actului sexual...Unele femei ajung la orgasm atunci cand le este stimulat clitorisul, altele au orgasme multiple in timpul actului sexual, iar altele beneficiaza de placerea orgasmului dupa varsta de 30 de ani.
Cati ani ai?
0
10-02-2014, ora 09:23
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Am 29 de ani. Teoria o stiu si eu, dar doctor Google nu poate ajuta decat pana la un punct. In ce ma priveste, m-am impacat cu ideea, nu ma mai apasa cine stie ce, dar ma tem ca actualul meu prieten a inceput sa suspecteze ceva si nu as vrea ca asta sa ne strice relatia. Imi dau seama cat de frustrant si demoralizant trebuie sa fie pentru un barbat...
0
10-02-2014, ora 11:57
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Multi inainte! Teoria o stii, asta am inteles, dar nu ai pus in practica nimic?Adica nu exista nimic care sa te stimuleze, niciun joc sau fantezie erotica?Uite, eu de exemplu nu am orgasm de fiecare data si asta se intampla din cauza starii mele in momentul ala, am zile mai obositoare sau fara chef, insa de cele mai multe ori ajung la orgasm si asta se datoareaza sotului, pentru ca stie exact ceea ce imi place, asta pentru ca i-am spus eu si el pune in aplicare.Uite, un stimulent pt mine este sa-mi vorbeasca in timpul actului sexual, aproape de urehe :D.Sunt mai multe, insa nu pot sa le enumar pe toate aici...
0
10-02-2014, ora 12:47
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Iti dai seama ca in 11 ani de "activitate" am avut tot timpul sa pun in practica diverse lucruri si am avut timp sa ma lamuresc ca problema e la mine. Spre exemplu, eu nici de una singura nu reusesc nimic, deci cum as putea sa-i spun iubitului ce-mi place? Imi face placere actul in sine, am avut inclusiv momente in care, probabil, ajungeam foarte aproape, dar senzatia devenea prea intensa si trebuia sa ma opresc.
Am avut la un moment dat o tentativa de a vorbi cu un psiholog despre asta, dar nu m-am simtit in largul meu sa deschid subiectul - cred ca in relatia cu un psiholog e si chestie de chimie, iar atunci nu a fost cazul. Sincer, nici nu stiu la cine anume as putea sa apelez, daca nu neaparat la cineva specializat, macar un medic care sa mai fi intalnit ceva asemanator...
0
10-02-2014, ora 15:29
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sunt cu sotia mea de 12 ani si iti pot spune din experienta ca nu tot timpul reusesc sa o fac sa aibe orgasm, depinde in mare masura si de ea sau mai exact de dispozitia ei din acel moment, nu este prima cu care ma culc si iti pot zice ca fiecare avem punctele noastre sensibile si nu sunt active tot timpul, sau nu pot fi activate mereu depinde si de dispozitie, de moment de cum este atins cat de mult si altele.Stiti cum se zice in pat trebuie sa fii deschis sa experimentezi sa gasesti ce ii place partenerului, sai descoperi zonele sensibile prin care sai oferi placere si fiecare om avem altele, si nu in ultimul rand sa FACI CE DORESTI CAND DORESTI FARA SA TE GANDESTI, FARA INHIBITII, daca te gandesti prea mult pierzi momentul.
Dupa ce mam operat si am venit acasa ma trezit din somn vecina care urla prea tare si in loc sa ma supar am avut parte de un moment marfa, deci acel orgasm poate veni si pe nepusa masa poate chiar asta este problema ta ca te gandesti prea mult iti doresti prea tare acest lucru lasa lucrurile sa vina fara sa le astepti.
0
10-02-2014, ora 19:01
magda_magduta
Nu este medic/terapeut
magda_magduta
Deepsleep..eu am 22 de ani de casnicie si n am avut macar un orgasm cu sotul si majoritatea femeilor sunt in situatia noastra.Jaqueline, te rog din suflet mai impartaseste ne si noua din experientele tale.Marton, imi place tot ce scrii si imi place optimismul tau.Eu totusi ma numesc o femeie norocoasa, am descoperit cu ajutorul internetului jucarii sexuale care la simpla atingere prin vibrare ma ajuta sa am orgasme.Maraton, inca ceva...tu acea placere ai avut o in vis, in timpul somnului si te ai trezit in acea stare sau ai avut contact sexual.ca si eu am parte de multe orgasme astfel, sa ma trezesc in acea placere.Numa bine.
0
10-02-2014, ora 20:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca ai o vecina nimfomana nu poti dormi prea mult si cu acordul partenerului treci si tu la treaba ca sa zic asa, este un preludiu diferit nul poti compara cu un film pt adulti.
0
10-02-2014, ora 20:59
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Ce-i drept, cu "material ajutator" n-am incercat pana acum... Dar am avut in trecut o relatie in care am decis sa merg pe cartea sinceritatii si cand s-a ivit ocazia i-am spus ca nu am avut niciodata, de niciun fel. Intr-o prima faza m-am simtit eliberata, dar cu timpul s-a transformat intr-un stres: el se straduia, eu stiam ca se straduieste si ma simteam vinovata ca nu reusesc - un esec total. Am ajuns inclusiv la terapie de cuplu, unde mi s-a spus ca am o problema cu controlul, cu nevoia de a fi in permanenta stapana pe mine - asa o fi. Cert este ca relatia a luat sfarsit si odata cu ea si sedintele de terapie, doamna respectiva lucrand in special cu cupluri.
Nu tin neaparat sa am orgasm - neavand niciodata oricum mi se pare ca asa e viata, nu simt ca am pierdut ceva. Ma preocupa subiectul strict pentru ca realizez ca imi afecteaza relatia...
0
10-02-2014, ora 22:11
magda_magduta
Nu este medic/terapeut
magda_magduta
Deepsleep, ai pierdut, ai pierdut mult...asa ma multumeam si eu pana anul trecut cand am descoperit acea placere, adica orgasmul.Ti l as descrie dar parca in seara asta n am inspiratie.da mi un mesaj privat cu id de mess sa mai povestim acolo ca ti spun ca se merita...
0
11-02-2014, ora 12:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Majoritatea femeilor sunt in situatia asta pt ca se inhiba, le este rusine sa isi expuna dorintele si accepta situatia.In toate cazurile cel mai vinovat este partenerul, care incepe actul sexual ca si cum ar dori sa-si bage masina in parcare, apoi scoate cheile si iese afara, el sa fie satisfacut...Eu ii numesc tarani :D, care nu au niciun fel de idei, nici pasiune, nici nimic.
Magda, eu pot sa va impartasesc din experientele mele, insa nu stiu daca vor functiona si in alte cazuri, trebuiesc experimentate personal.Eu sunt casatorita de 14 ani si inca de la inceput am fost deschisa cu sotul meu si daca nu imi placea ceva in timpul actului sexual, ii spuneam iar el nu mai repeta.La fel am facut si cu placerile, pozitiile si multe altele :).Nu am orgasm in orice pozitie, decat in 2 :).Foarte mult conteaza si aspectul, nici eu si nici el nu ne apucam sa facem dragoste oricum si in orice fel, facem dus, ne parfumam etc., ca sa fie totul placut, ca daca imi venea mirosind a cine stie ce, nici de la 1 m nu acceptam sa imi propuna ceva :))))
0
11-02-2014, ora 20:18
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Am avut si eu parte de un specimen de genul celor la care te refereai tu Jaquelline - in 4 ani de relatie cred ca nu i-a trecut nici prin varful mintii ca eu nu m-as simti atat de bine pe cat isi imagineaza, dar in parte a fost si vina mea, pentru ca nici nu i-am zis niciodata nimic. Acum, dupa experienta cu cel caruia i-am spus adevarul de la inceput, am inceput sa-mi doresc un partener mai putin preocupat de subiect. Ma ingrijoreaza ca actualul meu prieten a inceput sa imi puna tot felul de intrebari, de unde deduc ca banuieste ceva... am ajuns sa-mi doresc sa fie mai... "taran" :))
0
11-02-2014, ora 20:35
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca actualul are experienta si este atent isi da seama cand mimezi orgasmul, dar nu toti pot face asta, dar poate este interesat pt a afla ce iti place pt a te putea aduce pe drumul cel drept al fericirii.Nu roice contact sexual duce la orgasm, daca ar fi asa ar deveni monotonie dasta este indicat sa se schimbe cate ceva de fiecare daca sau din cand in cand.
0
13-02-2014, ora 11:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu cred ca la tine s-a instalat si teama, teama de esec, plus gandul la orgasm cred ca a devenit obsesiv pt tine si il astepti cu atata nerabdare, incat devine stresant si obositor, iar in felul asta nu vei reusi.Eu zic sa te lasi un pic dusa de val, sa traiesti clipa foarte intens, sa fii relaxata, nu stiu...probabil in felul asta vei avea un rezultat bun intr-un final.Partenerul tau greseste din start ca iti pune atatea intrebari, pt ca asta te va inhiba si mai mult, pt ca stai tot timpul cu frica/gandul ca el isi va da seama de multe lucruri pe care nu le stie.Si daca afla ce? Daca nu e in stare sa te inteleaga, pa si la gara!
Ai incercat vreodata sa obtii orgasmul prin stimulare clitoridiana?Nu ma refer la masturbare aici, ci la stimularea facuta de partenerul tau, mmm sa stii ca orgasmul obtinut astfel este muuult mai intens decat cel obtinut prin contact sexual. :D
0
16-02-2014, ora 16:21
smartapp.ro
Nu este medic/terapeut
smartapp.ro
Daca a existat o singura situatie in care nu i-ai spus partenerului adevarul, evita sa o mai faci acum. Ma refer la trecut, insa pe viitor trebuie sa gasesti o solutie impreuna cu el.
0
16-02-2014, ora 23:56
deepsleep
Nu este medic/terapeut
deepsleep
Teama de esec exista in mod cert, sau mai degraba impacarea cu ideea de esec. De fiecare data ma surprind gandind ca oricum "n-o sa reusesc nici de data asta", si e clar ca asta nu are cum sa ajute. Stimularea despre care vorbeai am incercat-o cu fostul partener, cel cariua i-am spus adevarul, dar senzatia devenea prea intensa si nu puteam sa continui (de masturbat - nu am facut-o niciodata, sau mai bine zis - am incercat, dar nu ma excita de niciun fel).
Cat despre spusul adevarului - de asta m-am lecuit. Ma simt defecta din punctul asta de vedere, si cat sa incerce si bietul om sa ma "repare" pana sa se plictiseasca si sa renunte?! Am trecut prin asta deja...
0
17-02-2014, ora 11:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste masturbatul, mi se pare o porcarie sa te autostimulezi, nu am incercat niciodata si nici nu voi incerca, nici nu cred ca mi-ar trezi vreun interes, mai degraba m-ar pufni rasul si as cadea in ridicol.

Nu stiu de ce am senzatia ca problema nu este la tine...pe tine te-a coplesit teama asta de esec si doar atat.Tare as vrea sa il descrii un pic pe prietenul tau, cum se poarta, cum vorbeste, cam cat dureaza un act sexual etc :D, nu de alta dar cred ca de reparat ar fi la el... :)
0
16-03-2014, ora 15:45
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua tuturor!

Pentru astfel de probleme (dupa ce s-au facut analize si s-a eliminat orice cauza organica) se poate apela cu incredere la un sexolog sau terapeut de cuplu. Poate fi indicata si psihoterapia individuala.

Mult succes! :)

Ana Badita
0
25-04-2014, ora 13:57
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna

Chiar daca anorgasmina primara este o afectiune dificil de rezolvat (poate avea cauze organice), psihoterapia te poate ajuta in mod sigur in ce priveste relatia cu partenerul, acceptarea unei stari de fapt si disparitia temerilor nejustificate. Per total, la o stare de bine ameliorata.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Absența plăcerii în timpul actului sexual
  • Tipuri de orgasme
  •