Anorexie- ce evaluari recomandati?

29-05-2011
anonim_05
Nu este medic/terapeut
anonim_05
Buna ziua,

Sunt o utilizatoare recent inscrisa si v-as ruga sa ma consiliati intr-o problema.

Prietenul meu, de 28 de ani, are IMC de 17, in jur de 55 kg la aprox 1.80m.De cand se stie nu a avut pofta de mancare, dar asta i s-a accentuat in ultimii doi ani.Fumeaza de 8 ani -perioade lungi cate un pachet, chiar doua pe zi-, insa in ultimele 4-5 luni mult mai putin (a fost o luna in care nu a fumat si perioade, inainte, cand fuma tigari electronice, in incercarea de a renunta).
Si tatal lui a fost f. slab -a decedat anul acesta de cancer esofagian.Mentionez ca prietenul meu este pictor, lucreaza in principal la pictura bisericeasca -activitate destul de statica si care nu-i consuma multa energie.Are unele dintre simpotomele anorexiei, din cate am citit: se concentreaza cu greu, oboseala musculara, libido scazut, iritabilitate.Cand era mic i s-a diagnosticat o alta problema-respiratie sistolica, insa am inteles ca era din nastere si nu se putea rezolva.

Recent a facut cateva analize -radiografie si analize de sange.Un medic i-a recomandat ecografie abdominala.In urma analizelor majoritatea i-au iesit ok, dar-din ce pot eu deduce, pt ca arata valorile normale, are 3.53 nr. leucocite (valori norm.-4-10), 148 la trombocite (v. n. 150-450), 53 la limfocite (v. n. 25-40), concentratie bazofile-3.20%(v.n.0-2%), monocite un pic peste, creatinina un pic sub.

Ce alte analize recomandati pt a pune un diagnostic si ce ar putea face, ce tratament? De ex, pt. pofta de mancare.

Multumesc mult,
2 comentarii
0
29-05-2011, ora 16:01
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cred ca ar trebui sa mearga la un medic nutritionist pentru a i se stabili o dieta. Daca exista o problema pe sistem nervos, va recomand si un consult psihiatric.
Anorexia este tratata in general de endocrinologi(daca exista un deficit hormonal), nutritionisti daca are drept cauza aportul inadecvat de nutrienti sau psihiatri daca este o anorexie nervoasa, determinata de cauze psihologice.
0
29-05-2011, ora 21:55
anonim_05
Nu este medic/terapeut
anonim_05
Multumesc frumos pt sfaturi! Am sa incerc la un endocrinolog.

In ce priveste consultul psihiatric, l-am evaluat din acel punct de vedere (eu sunt psiholog) si nu este anorexie nervoasa.El ar vrea sa manance, dar nu are pofta de mancare.Ia mese regulate, in general, dar insuficiente, si nu se ingrasa nici in caz de consum sporit (el mi-a spus).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.