Anomalie coronariana (bridging)

11-03-2007
papi
Nu este medic/terapeut
papi
Buna seara.tatal meu a decedat la varsta de 46 ani in urma unui infarct miocardic acut, pe Certificatul constatator al decesului scria la starea morbida initiala:ateroscleroza coronariana si anomalie coronariana.Va rog sa-mi spuneti daca putea fi depistata si tratata, in conditiile in care nu a dat semne de boala, iar la EKG efectuate( i se cereau de la servici in fiecare an) nu a aparut nimic.Doctorul care a intocmit certificatul a spus ca aceasta anomalie este din nastere.Este adevarat?se poate transmite genetic?Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
12-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Anomalia coronariana este din nastere dar nu se transmite genetic. Se poate transmite insa predispozitia pentru ateroscleroza coronariana. Teoretic exista examinari care ar fi putut depista afectiunea, dar nici un medic nu le-ar fi recomandat in absenta simptomatologiei si a modificarilor EKG.
0
12-03-2007, ora 00:00
papi
Nu este medic/terapeut
papi
Multumesc pt raspuns.Imi mai puteti spune va rog care credeti ca ar fi putut sa fie simptome? Sa nu-si fi dat seama totusi? Infarctul a fost prea brusc si prea violent au spus doctorii care l-au examinat.Statea de vorba cu mama si a cazut pur si simplu, nu a spus nimic, nu a facut nici un semn.Am intrebat daca se transmite pentru ca mama se teme sa nu am si eu ceva.Astept raspuns.Multumesc.
0
19-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Ar fi putut avea dureri toracice. Sau palpitatii. Sau nu...
0
08-05-2011, ora 10:16
briuta
Nu este medic/terapeut
briuta
Buna ziua! Tatal meu are 56 de ani si a fost diagnosticat cu ateroscleroza coronariana si un dr. i-a recomandat sa mearga sa i se faca o operatie de desfundare a vaselor. Este cardiac si ia de vreo 4 ani acelasi tratament: aspenter, enap, digoxin si tertensiv iar de curand si-a descoperit si diabet. Este obez are 110 kg si 1, 70m.Este bine sa faca aceasta interventie?Exista vreo medicatie care sa inlocuiasca interventia?
Va rog sa ne sfatuiti cum sa facem pentru ca suntem foarte derutati!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.