Angina Acuta

11-07-2015
Nicu 89
Nu este medic/terapeut
Nicu 89
Buna ziua, acum citiva ani am avut un accident cu bicicleta in urma accidentului nasul a fost rupt...am fost la medic a fost cusut si 'pus la loc' doar ca dupa asta nu am mai putut respira normal si nici simti mirosurile.Anul acesta am fost la un medic pt ca aveam mereu senzatia de corp strain in gat, medicul a spus ca am un inceput de sinuzita si tonzilita cronica sau angina acuta.Mi-a dat tratament pt 10 zile cu antibiotice, mi-a trecut un pic adica gatul arata mai bine dar dupa citeva zile iarasi a inceput sa se umfle si sa apara puroi.Cu prescriptia medicului am luat Imudon 2 pastile pe zi 10 zile senzatia de corp strain a trecut dar gatul e rosu si amigdala dreapta umflata.Medicul a zis ca pina cind nu se rezolva problema cu nasul, gitul nu poate fi tratat.Imi puteti da un sfat ce pot sa fac?Si as vrea sa stiu daca angina acuta se transmite si la alte persoane, medicul la care am fost a zis ca dupa tratament nu ar mai trebui sa se transmita.Multumesc
2 comentarii
0
11-07-2015, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. deviatia de sept posttraumatica trebuei operata obligatoriu
2. microbii idn gat..se transmit oricum permanent de la o persoana la alta
cand este infectia acuta este si riscul sa faca ceilalti
asa ca dupa ce operezi nasul.. dupa 3 luni o sa stii daca trebuei sa operezi si amigdalele sau nu
3 aici pe forum gasesti multe sfaturi cum trebuei sa protejezi gatul si ce tratamente locale se fac ca sa se micsoreze amigdalele in volum fara operatie
citeste tot despre
Amigdalita cronica cu cazeum
Faringite iritative
reflux gastro-esofagian
0
11-07-2015, ora 13:24
Nicu 89
Nu este medic/terapeut
Nicu 89
Va multumesc, as fi vrut sa se faca fara operatie ceva pt ca eu am hidrocefalee si am peste 10 interventii chirurgicale si foarte multe radiografii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.