Anemie sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Anemie sau altceva?

04-09-2011
Krissy
Nu este medic/terapeut
Krissy
Buna ziua! Mama mea s-a operat de coxartroza congenitala acum 3 luni...si nu zilele acestea s-a simtit foarte rau. Ameteli, stare de lesin, tremur. I s-a gasit si anemie in spital. Ea spune ca simte ceva la gat..nu stiu cum sa explic, ca o umflatura pe dinauntru. Are vreo legatura? Sau..ce sa fie? Un raspuns, va rog ?Multumesc anticipat
4 comentarii
0
04-09-2011, ora 21:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Analize ale tiroidei a facut cumva? E de luat in calcul.
Sanatate!
0
04-09-2011, ora 21:53
Krissy
Nu este medic/terapeut
Krissy
Spune ca a facut si ca sunt oarecum in regula, dar ar mai trebui sa faca inca cateva analize. Multumesc mult! La fel, sanatate!
0
05-09-2011, ora 14:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Imi pare rau ca a ajuns sa se opereze mama ta dar, cauza care a dus la producerea acestei coxartroze este posibil sa fie infectioasa.
S-a operat dar cauza nu a eliminat-o.
Anemia pe care o are este de la o infectie cu e-coli vaginal, posibil sa fie si urinar. E-coli mananca fierul din organism si omul face anemie.
Nu cred ca i s-a facut o analiza de secretie vaginala inainte de operatie, chiar as fi curioasa.
Nu stiu daca este posibil ca, in aceste conditii sa poata face analiza asta mama ta. Dar daca are e-coli vaginal asa cum presupun eu, nu o sa se simta mai bine si o sa ii afecteze si alte articulatii, de ex. celalalt sold, degetele de la mana, genunchii.
Vorbeste la un laborator de analize, poate o asistenta poate sa ii recolteze fara sa se urce pe masa aia.
Analiza se numeste : secretie vaginala cu antibiograma. Aceasta antibiograma trebuie facuta neaparat ca sa se stie sigur la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa se trateze.
Bacteriile astea au devenit rezistente la multe antibiotice in ultimul timp, asa ca, nu mai merge sa i se dea un antibiotic cu spectru larg.
Daca la analize ii iese ca are lipsa de fier, sigur are e-coli.
Sa faca secretia vaginala cu antibiograma si urocultura cu antibiograma. Aici il poti gasi pe e-coli.
Deasemenea, tratamentul, daca i se da, nu trebuie intrerupt timp de cel putin 10 zile ca nu trece cu mai putin.
0
28-09-2011, ora 09:42
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Este bun un control la endocrinologie; Daca umflatura este la baza gatului, este posibila o dereglare hormonala de la tiroida.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •