Analize secretii vaginale - leucocite+celule epiteliale

13-04-2009
alexa2000
Nu este medic/terapeut
alexa2000
Buna ziua! Mi-am facut analizele si medicul ginecolog mi-a spus ca nu am nimic, dar nu sunt convinsa.
Secretii vaginale:
Culturi (examen bacteriologic) - flora fara semnificatie clinica;
Culturi (examen micologic) - absent Candida spp.
Examen microscopic - Leucocite frecvente + celule epiteliale foarte numeroase + numeroasa flora Doderlein;

Sediment urinar:
Celulele epiteliale plate rare
Leucocite rare
Eritrocite rare
Flora bacteriana numeroasa

Urocultura:
Leucocite 0/mm cub
Bacterioscopie negativa
Culturi < 1000 UFC/ml

Hematologie:
Leucocite - 4.2 (VN = 4.0 - 10.0)
Limfocite - 44.2% (VN = 25.0 - 40.0)
Neutrofile - 1.8 (VN = 2.0 - 7.0)
Cred ca trebuia sa-mi faca un examen mai amanuntit la secretiile vaginale. Multumesc mult!
3 comentarii
0
14-04-2009, ora 08:17
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
intr-adevar totul este ok se pune problema doar a leucocitelor frecvente din secretie.la sediment exista o flora bacteriana numeroasa si ciudat la urocultura nimic!? ceva trebuie repetat poate urocultura...dar sa nu fi luat antibiotic inainte cu zece zile..sanatate
0
14-04-2009, ora 10:52
mybabyrazvy
Nu este medic/terapeut
mybabyrazvy
Buna ziua !de curand mi-am scos steriletul care-l aveam de 3 ani jumatate, timp in care eram mereu racita, scurgeri ciudate.Bineinteles cand mi l-a extras aveam ceva scurgeri ciudate diagnosticul colpita candida asa mi-a spus medicul dupa care mi-a luat lama.Scurgerile se prezentau in ceva branzos, urat mirositor si imi producea niste mancarimi infioratoare si usturimi interioare.Toata perioada in care am avut steriletul au fost aceste scurgeri si am beneficiat de acelasi tratament nizoral si poliginax, bineinteles spalaturile cu ceai de galbenele si bicarbonat de sodiu.care este cauza?steriletul?Sau sotul meu a calcat stramb, ceea ce nu-mi vine a crede relatia noastra este mai mult decat perfecta.Va multumesc!
0
05-03-2010, ora 21:37
sorinicaionica
Nu este medic/terapeut
sorinicaionica
draga mea...nu cred ca a calcat stramb...poate sa fie de la tine.iti recmand sa nu mai ai contact sexual makar 2 sapt...timp in care sa faci tatament cu ovile lomexin.si bine inteles...spalaturi vaginale...dar cu mare atentie.
eu am avut exact asa in timpul sarcinii si a a vut si sotul meu.dar am scapat cu alt tip de ovule.
mare grija cu lenjeria.numai din bumbac.chilot normall...!!!
succes:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Leucocitoza (când cresc leucocitele)
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •