Analize secretie vaginala

26-03-2013
greenworld
Nu este medic/terapeut
greenworld
Buna ziua,

Pana ajung la medic, as dori sa stiu daca e ceva care nu e ok aici. Multumesc frumos!

EXAMEN MICROSCOPIC PE FROTIU (PREPARAT PROASPAT SI/SAU COLORAT)
Celule epiteliale poligonale = Relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde = Rare
Celule cu aspect de 'clue cell' = Absente
Leucocite = Rare
Hematii = Absente
Levuri = Absente
Trichomonas vaginalis = Absent
Flora microbiana
Relativ frecventa flora lactobacilara.
Rari coci Gram pozitivi, izolati si in perechi.
Rari bacili Gram negativi.
2 comentarii
0
26-03-2013, ora 21:37
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara, sunteti sanatoasa tun, conform frotiului:)
Celule epiteliale-sunt celule normale, se gasesc pe toata suprafata corpului cat si in vagin, prezenta lor indica o stare de normalitate.
Celule cu aspect de "clue cells", indica prezenta bacteriei Gardnerella vaginalis, o bacterie care traieste in vagin in mod normal si care este conditionat patogena ducand la asa zisa vaginoza bacteriana. O bacterie care are starea de conditionat patogena/oportunist patogena, asteapta momentul propice de dezvoltare intr-un organism slabit imunitar, pe fond de stress, etc. La dvs sunt absente "clue cells", deci e de bine :) In plus, ati fi realizat imediat ca aveti Gardnerella, are un iz puternic de peste stricat :)
Leucocitele reprezinta componente ale sistemului imunitar, pregatite de atac in cazul unei infectii bacteriene sau virale. Avand in vedere ca sunt rare, acest lucru nu indica o inflamatie, respectiv o stare de alerta a acestora. Si aici este bine:)
Levurile, reprezinta infectie cu Candida sp. Avand in vedere ca sunt absente, infectia nu exista:)
Trichomonas vaginalis este un parazit transmisibil pe cale sexuala in 99, 99 cazuri. Restul de 0, 001 cazuri, sunt pentru "linistea familiei" si presupun infectarea cu acest parazit din alte surse :)). Absent, deci e bine :)
Relativ frecventa flora lactobacilara reprezinta bariera naturala de protectie a vaginului dvs, aceasta flora fiind reprezentata de bacili Doderlein, prezenta lor in vagin fiind benefica (bacilii Doderlein sunt bacterii bune). Pastreaza pH-ul vaginal la 4.5 sau mai putin (usor acid), acest aspect inhiband bacteriile "rele" sa se multiplice si sa devina stapini absoluti :).
Cultura v-ati facut?
0
26-03-2013, ora 22:08
greenworld
Nu este medic/terapeut
greenworld
Va multumesc pt. raspuns.
Cultura am facut:
Levuri = Absent
Examen secretie vaginala: Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena.

Am fost diagnosticata acum cateva luni cu Infectie cu Mycoplasma si Ureaplasma ( am repetat analizele pt acestea, au disparut, acum e ok) plus candida cu care am avut mereu probleme, acum vad ca nu a iesit.

Ce nu inteleg este ca totusi secretia este modificata in continuare abundenta, cremoasa, usor miros de lapte acru.
Suspectez o infectie urinara, urmeaza sa vizitez si urologul, dar nu stiu daca are legatura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.