Analize sange (biochimie)

16-06-2015
bolosicubolo
Nu este medic/terapeut
bolosicubolo
Am 27 de ani, 1.86, 100kg si fac o cura de carne de vreo 4-5 luni - dar am mai mancat ocazional poate o data la 2 saptamani. Am fost tot timpul intr-o stare de sanatate buna, fac sport zilnic, pana recent de cand ma simtit mai obosit, si am ametit de cateva ori; consideram ca imi iau doza de proteine din alimente si am luat si spirulina 500mg, 2-3 pe zi; mi-am facut analize cu urmatoarele rezultate, le mentionez pe cele iesite din limite:
Acid uric - 9.12
Creatinina serica - 0.85
AST- TGO - 163 (f mare fata de normal: 0-40)
ALT-TGP - 62
3 comentarii
0
16-06-2015, ora 12:38
annina
Nu este medic/terapeut
annina
Buna ziua
rog sa imi spuneti daca este o gresala la analiza markeri virali si anume :
anticorpi HBs cantitativ (anti HBs- cantitativ) rezultat : 3365, in conditiile in care trebuie sa fie 10 ?
am 47 de ani si am avut hepatita A si B in copilarie. Cum interpretez acest rezultat?
multumesc mult pentru raspuns
0
03-07-2015, ora 18:19
lachriss
lachriss
Ce anume intelegeti prin cura de carne, ca tineti o dieta bazata exclusiv pe consumul carnii? Daca e asa, va sfatuiesc sa renuntati. In acest context, acidul uric crescut este explicabil. AST marit poate avea cauze multiple (consum de alcool, infectie virala, steatohepatita - printre cele mai frecvente). Reveniti cu mai multe detalii.
0
03-07-2015, ora 18:21
lachriss
lachriss
D-na Annina, faptul ca Ac antiHBs sunt crescuti, arata ca ati trecut prin hepatita virala B si v-ati vindecat sau ca ati fost vaccinata impotriva VHB si aveti imunitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •