Analize peste analize fara efect- Durere hipocondru drept, ameteli, hemoroizi interni

27-12-2011
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
Buna ziua,

Din luna septembrie in timp ce vopseam am inceput sa simt o durere in partea drepta sub coaste ca si cum m-ar fi tinut cineva. Durerea a tinut cateva luni, in fiecare zi o simteam pe parcursul zilei de dimineata pana seara cand se accentua, iar in momentul in care m-a asezam in pat era mai bine si in jumatate de ora se linistea.
In noiembrie am inceput sa am si sangerari in scaun si tot prin noiembrie am inceput sa am ameteli in timo ce mancam ca apoi sa am respectivele ameteli pe tot parcursul zilei (asta se intampla cam de 2-3 saptamani).
Mi-am facut urmatoarele analize:
-2 ecografii cea mai recenta acum o saptamana- care nu indica decat polipi colesterolici la nivelul vezicii de 4 mm
- analize la sange care au iesit bine din cate mi-au zis doctorii
-radiologie partea dreapta - discopatie lombara L3 L4, o usoara scolioza, osteocleroza
- exudat faringean - bun
-examen coprologic o singura data facut acum o luna - bun
-RMN- cerbral- normal
-examen oftalmologic, Fund de ochi si TAR- bun
-colonoscopie - pana la colonul transvers (inclusiv) - hemoroizi gard 1-2 pe canalul anal.
-VSH- acum cam o luna - in limite normale

Vroiam sa va intreb ce analize as mai putea face - fiindca sangerarile in scaun nu mi-au trecut si dupa o luna de zile am sange prezent de fiecare data cand merg, desi iau Detralex si Duspatalin si Betarsec.
Am fost pana acum la 3 medici diferiti pe gstro si toti 3 mi-au zis sa stau linistit pe partea de hemorioizi interni si durerile abdominale dupa ce mananc.
Am mai fost si la un medic de interne, un ofalmolog, neurolog si bineinteles saptamanal la medicul de familie.
Am durere de intestin dupa ce mananc incepand din partea dreapta, si am zile la rand cand le pe tot parcursul zilei, nu sunt de intensitate mare dar suficient sa le simt, as caracteriza - o ca fiind asemanatoare cu niste mici crampe.
Si nu inteleg de ce sunt ametit pe tot parcursul zilei, la numai cateva ore de cum ma trezesc si cum ma asez in pat dupa o ora incepe sa fie putin mai bine.
Transpir si mult noaptea in special de la genunchi in jos, si schimb si cate un maiou pe noapte cam de 3-5 ori pe saptamana.
Acum la servici tot am impresia ca am sa pic jos de la ameteli si sincer is stresat de nu am cuvinte, toata ziua sangerari, disconfort abdominal iar pe deasura ameteli continue.
9 comentarii
0
27-12-2011, ora 14:20
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
cred ca e pe fond de stres, incearca un consult psihiatric
0
28-12-2011, ora 13:56
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
La acest raspuns ma tot gandesc, dar mi se pare mai realista ideea de a avea hemoroizi asociati cu alta afectiune.
Si plus nu stiu de ce am durerile pe lungul intestinului (in cateva segmente exact la cateva minute dupa ce folosesc wc-ul, si mai apar si dupa mancare la cateva minute).
Ar fi relevant un RMN abdominal sau este suficient cel ecografic?
0
29-12-2011, ora 18:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
La eco nu se vad intestinele decat foarte vag. Da, RMN sau CT, la recomandarea medicului. Analize endocrinologice ai facut?
Daca ai sangerari frecvente ai grija sa nu te anemiezi.
Dar ametelile pot fi si pe fond psihic. Incearca si psihoterapie.
Sanatate!
0
29-12-2011, ora 22:03
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
As mai avea o intrebare care m-ar ajuta mult.
Daca mi-am facut colosnoscopie pana la colonul transvers (inclusiv) ar mai avea rost sa imi fac inca una si pt cel ascendent?
Fiindca eu durerea o simt in partea dreapta sub coaste. Poate fi atat de la colon, vezica, lomabara.

Pe endocrine nu prea am gasit rost sincer sa fiu, si am fost si la 3 medici pe gastro cred ca ar fi trebuit sa imi zica ei, asa i?
0
29-12-2011, ora 23:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ai cum sa refaci colonoscopia, fa-o, te-ar ajuta mult sa fii tu sigur ca nu e nimic la acst nivel. Dar de ce nu s-a putut merge pana la capat colonoscopia data anterioara?
Ecografie pelvina si abdomen superior ai facut? Si colecistul e in regula?
Apendicita a fost exclusa?
Magneziu, calciul si potasiul sunt in limite normale?
Ba da, are foarte mare importanta si partea endocrina! Fa-ti eco tiroida, din sange TSH, Ft4 si ATPO.
Dar ai dreptate, cel mai bine iti poate da indicatii medicul, in urma unui consult direct, , ,

Oricum, daca toate investigatiile nu releva nimic, e clar ca sunt manifestari ce se pot trata cu ajutorul psihoterapiei.
0
30-12-2011, ora 10:38
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
Doctorita a zis ca imi face numai pana la colonul trasnvers fiindca este mai ieftina -300 ron, dupa colonoscopie ea mi-a zis ca sa uitat si la colonul ascendent care este in regula, mi-a repetat de cateva ori ca nu am nimic la colon.
La rezultat a trecut numia pana la colonul transvers ca sa nu mna incaseze clinica mai mult.
Acum sa o cred ? Poate a vazut ca is ingrjorat si mi-a zis asa sa ma calmeze? Dar mi-a repetat de cateva ori ca i in regula si sa nu imi mai fac griji.

La magnezi, calciu si potasiu nu le-am verificat.Ar avea vreo relevanta?
Mi-a facut aceasi dr de gastro si o ecografie abdominala si pana in zona pelviana si acolo mi-a gasit numai ceva calcifieri la prostata dar a zis ca nu-s relevante, si cum am zis polipi colesterolici la vezica.

Pot avea durere in partea dreapta si de la tiroida? Precum si prezenta sangelui in scaun?
Hemoroizii pot fi asociati si cu alte boli ?Sau ei apar de la sedentarism, constipatie, statul pe scaun indelungat, lipsa exercitii?
0
30-12-2011, ora 15:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din ce analize ai tot facut reiese ca n-ai nimic la colon.
Hemoroizii nu au cu ce sa-ti dauneze, stiu doar ca daca devin prea mari sau incomozi poti merge la proctolog sa iti spuna ce e de facut, dar nu e cazul tau acum. Nu se asociaza cu alte boli.
Probleme ale tiroidei nu dau durere in partea dreapta, dar influenteaza mult starea fizica si psihica. Poate n-ai nimic, dar vad ca esti inclinat sa fii mai ingrijorat si asta e chiar ultima pe care poti s-o excluzi.
Intre timp, cum spuneam, n-ar fi rau sa stai de vorba cu un psihoterapeut, ai o anxietate care iti poate da senzatii neplacute, inclusiv fizice!
Ce varsta ai? Lucrezi?
0
04-01-2012, ora 09:17
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
De lucrat lucrez, dar de cateva luni tot mai slab randamentul. Am 32 de ani, si lucrez pe parte de marketing, este o munca de birou 8 ore pe zi de luni pana vineri.
Am fost marti si am inceput sa ma operez de hemoroizii interni, dr mi-a zis ca ii posibil sa mai am ceva si in afara de hemoroizi dar nu s-a putut pronunta din cauza sangerarilor, a vazut dupa hemoroizi ceva pe colon, el zicea ca ii posibil sa fie vorba de o rectocolita ulceroasa, dar imi va zice mai exact dupa ce imi va repara hemorozii, care sau accentuat foarte mult in ultima saptamana. Cantitatea de sange pe care o aveam zilnic in scaun in ultimele 2 zile a fost de cel putin 5 ori mai mare. Dr a zis sa nu imi fac griji de hemoroizi fiindca se trateaza, in schimb ametelile ma deranjeaza la munca si acasa plus durerea de-a lungul colonului ca si o zgarietura mai ales dupa ce vin de la baie.
0
04-01-2012, ora 14:14
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai e foarte important sa iti spuna daca ai rectocolita ulceroasa. Cere musai sa faci toate investigatiile necesare, hemoroizii sunt probleme mici, intr-adevar. Ai mare nevoie de un gastroenterolog cu rabdare.
Astept vesti cat mai bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici