Analize perfecte, tratamente, greata rezista! | Forumul Medical ROmedic

Analize perfecte, tratamente, greata rezista!

29-08-2013
elena211
Nu este medic/terapeut
elena211
Buna ziua! Sunt fata si am 18 ani. De vreo 2 ani de zile ma confrunt cu o problema pe care niciunul din medicii pe care i-am consultat nu au recunoscut-o. Sunt perioade in care mananc anumite alimente, si nu am nimic, si peste cateva zile, mananc aceleasi alimente si ma apuca o greata si o durere de stomac care raman in jur de vreo saptamana, ba chiar se intind. Am fost in acest timp la mai mult de 7 medici gastroenterologi, am stat internata o saptamana, iar niciunul din tratamentele luate nu m-au ajutat. Mentionez ca am toate analizele la zi, perfecte, fara nicio pata! Sufar de diaree si constipatie, rar avand un scaun normal, dar senzatiile de greata nu le asociez cu nicio problema legata de scaun. Am crezut ca poate fi vorba de boala celiaca, dar avand in vedere ca sunt zile in care consum paine si cereale si nu am absolut nimic, banuiesc ca poate fi exclusa (am inteles ca analizele pentru asta sunt foarte scumpe, de asta m-am ferit de ele). Atunci cand am senzatiile de greata simt batai mai accelerate ale inimii si am frisoane. Unii din doctorii la care am fost mi-au sugerat ca poate fi pe fond nervos, dar acum sunt in vacanta si nu am niciun motiv de stres. 3 dintre medicii la care am fost mi-au sugerat sa merg acasa si SA SUPORT, eventual sa ma prefac ca nu am nimic. Dar imi este imposibil, deoarece in acele zile nu ma pot ridica nici din pat. Sunt disperata, deoarece sunt in ultimul an de liceu si nu pot face nimic din cauza acestor simptome. Cel mai mult ma ingrijoreaza lipsa poftei de mancare, in sensul ca mananc zile intregi doar banane si covrigei, ceea ce m-a facut sa slabesc 6 kg in doua luni si ma sperie teribil! Va rog frumos ca, daca aveti cunostiinta de asemenea intamplari, sa imi scrieti. Eu, una, nu stiu ce sa mai fac si unde sa merg. Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
29-08-2013, ora 23:40
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
poate e hormonal. in unele perioade ale lunii ai pofta de anumite alimente, pt ca in alte perioade sa nu suporti sa le vezi. mie uneori mi se face rau de la simplul miros al unor alimente. ce-i drept insa eu niciodata n-am avut si frisoane asa cum descrii tu.
0
30-08-2013, ora 10:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Posibil sa ai colon iritabil insa daca medicii nu ti-au pus niciun diagnostic atunci e foarte posibil sa fie pe fond nervos si nu e vorba de stres la scoala. Probabil ca in subconstientul tau ti-e teama sa mananci diversificat din cauza acelor dureri pe care tu le asociezi cu mancarea dar totul este psihic, tu neavand nimic..

Trebuie sa te gandesti ca esti in regula, ca analizele sunt OK si practic nu ai nimic, incearca sa mananci diversificat, oricine mananca doar covrigei si banane se va constipa si va avea dureri de stomac intr-un final. Mananca mancare gatita, supe, ciorbe, sigur nu te va mai durea stomacul si nu vei mai confrunta cu constipatia ori diareea.
Mancand la nesfarsit aceeasi mancare e normal ca orgaismul sa o respinga si sa ai senzatie de greata, practic tu nu-i oferi si alte elemente nutritive de care are nevoie. Poate fi un semnal de alarma din partea corpului tau ca are nevoie si de altceva decat ceea ce tu ii oferi.
Trebuie sa faci asa cum ai fost sfatuita, si anume sa realizezi ca fizic nu ai nimic si sa mananci cat mai diversificat si la ore fixe.
Esti tanara si mai mult ca sigur sanatoasa asa ca bucura-te de varsta ta si lasa pe mai tarziu grijile pentru sanatate.

PS: starile de greata continua cu voma?
0
30-08-2013, ora 13:33
elena211
Nu este medic/terapeut
elena211
Multumesc!
Nu, starile de greata nu continua cu voma, dar sunt atat de deranjante ca nu ma pot ridica nici din pat. Am incercat sa suport si sa ma prefac ca nu am nimic, dar nu merge. Am incercat, la fel, sa mananc diversificat, dar nu m-a ajutat. De exemplu, am mancat intr-o zi supa cu paste, si am simtit o greata teribila cateva zile dupa, in conditiile in care era supa mea preferata. Starile de greata sunt pana la voma, adica simt voma pana in gat, dar nu pot voma. Am avut mai multe regimuri alimentare, combinate cu tratamente medicamentoase, in care mancam in fiecare zi diversificat, dupa un plan, si la ore fixe+gustari, asa cum spuneti si dumneavoastra, insa nu m-a ajutat.
Intr-adevar, stiu ca aveti dreptate si ar trebui sa nu ma gandesc asa de mult la asta, insa nu pot face nimic din cauza lor. Nu pot nici manca, si lipsa de nutrienti duce la lipsa de concentrare, sensibilitate excesiva (in sensul ca plang din orice) si nu sunt nici o persoana ipohondra, de asta ma deranjeaza atat de tare. Am suportat pana acum dar faptul ca nu pot sa mananc nimic este ceea ce ma face sa nu mai pot suporta.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: