Analize pentru depistarea infestarii cu tenie

27-02-2011
Ana Gabriela
Nu este medic/terapeut
Ana Gabriela
Ce analize se pot face la un copil de 5 ani pentru depistarea teniei ?Cat de sigure sunt rezultatele, avand in vedere ca un tratament necesar este extrem de toxic pentru alte organe?
2 comentarii
0
27-02-2011, ora 23:48
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
analiza din "scaun" din 7 in 7 zile...iar tratamentul nu-i toxic daca-l faceti pt.copil o data.
Sanatate!
0
28-02-2011, ora 14:30
dorina50
Nu este medic/terapeut
dorina50
In urma unor analize medicale destul de amanuntite, la testul de imunochimie mi s-a depistat toxoplasma gondii- anticorpi IgG: 77.4 UI/mL (valori de referinta : 7.2 negativ ; 7.2 si 8.8 echivoc ; 8.8 pozitv) si
anticorpi IgM 3 ( valori de referinta : 6 negativ ; 6 si 8 echivoc ; 8 pozitiv). Toate celelalte analize sunt in limite normale, cu exceptia alaninaminotransferazei (GPT/ALAT /ALT) 67 U/L si aspartataminotransferazei (GOT/ASAT/AST) 74 U/L.
In luna noiembrie 2010 am suferit o operatie de trabeculectomie la ochiul stang, iar parerea medicului de fam. este ca infectia cu toxoplasma imi influenteaza vederea, pe cand medicul oftalmolog sustine ca nu. Oricum niciunul nu mi-a dat niciun tratament, iar vederea mea de la operatie incoace s-a deteriorat foarte mult. Va rog mult ajutati-ma cu opinia dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.