Analize medicale parazitoze

01-02-2013
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Buna ziua,

Va rog mult sa-mi spuneti care sunt analizele cel mai indicat a fi facute pentru depistarea tipurilor de paraziti din organism si, de asemeni, locul unde, in opinia dumneavoastra, acestea sunt considerate a fi cat mai exact facute. Eu sunt din Ploiesti, in urma unui coproparazitologic efectuat in septembrie 2012 mi s-a dat diagnosticul, verbal, (fara nici un document scris), de giardioza, am urmat numeroase tratamente (atat alopate cat si naturiste), iar simptomatologia, dupa o perioada de oarecare regresie, a revenit intr-o mare masura. Este vorba de astenie, periodic mancarimi locale de piele insotite de iritatie si roseata care cam in 5 min dispar, iritabilitate (stare de nervozitate greu controlabila), hipotensiune, dureri episodice in regiunea ficatului, stare generala de oboseala (chiar si dupa un simplu dialog verbal) si concentrare adesea greoaie etc. Actualmente, am inceput un tratament cu PARASITES CLEANS de la SECCOM si, eventual, as avea in vedere (de perspectiva) si tratamentul de deparazitare al dr. Hulda Clark. Va multumesc anticipat pentru opinia dumneavoastra pe care o astept cu nerabdare.
3 comentarii
0
03-02-2013, ora 12:04
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multi dintre copiii sau adultii infectati cu Giardia lamblia nu prezinta simptome de giardioza, chiar daca sunt infectati si parazitul este prezent in materiile fecale. Aceste persoane pot transmite boala.
Cand sunt prezente, cele mai frecvente simptome sunt:
- diaree care de obicei dureaza 7-10 zile. Poate dura mai mult dar de asemenea poate sa se amelioreze si mai repede in 2-4 zile. La inceput este prezenta o diaree apoasa, urmata apoi de steatoree (prezinta grasimi), scaune urat mirositoare care pot pluti. Acest lucru este un semn ca grasimile nu sunt digerate corespunzator si sunt transferate din organism in scaun
- crampe si sensibilitate abdominala
- greata si pierderea apetitului alimentar
- flatulenta (gaze) sau balonare
- fatigabilitate.

dupa cum observi, simptomele sunt diferite fata de cele descrise de tine. Ce era scris pe buletinul cu rezultatele de la coproparazitologic?Cum a ajuns medicul la asa un diagnostic?
0
03-02-2013, ora 17:50
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
Dinamy dupa cum bine stii si eu am luat o groaza de tratamente pt paraziti fara sa imi revin.Abia acum am descoperit (Sper)ce am.Si anume candidoza intestinala.Vezi mergi si fa analize (eu am facut din acaun dar tb sa apui ca pt candida).Eu acum fac tratament pt candidoza si cred ca tratamentul pe care l am facut pt paraziti l am facut degeaba.De la candida vin toate simptomele(cel putin asa zice medicul care a descoperit)!!Iau si biotics si vroiam sa te intreb tu cate luai pe zi?Sau ce probiotic puternic ai mai luat?Care e mai bun?
0
04-02-2013, ora 10:56
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Din punctul meu de vedere, chiar daca mai scump, ar fi enterolactis plus. Dar parerile sunt impartite, cere sfatul unui medic in privinta asta...retin, parca, ca BIOTICS luam 3/zi...dar vezi mai bine in prospect...SANATATE MAXIMA!!!...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici