Analize medicale ciudate=caz atipic

12-09-2009
dezi_kriss
Nu este medic/terapeut
dezi_kriss
In urma unor analize medicale ale hormonilor rezultatele au iesit foarte ciudate si mi s-a spus ca sunt un caz atipic :
- glicemie- 66.limitele normal;e sunt 70-112
- T3-Triiodotironina-318.limitele normale sunt 81-178
-TSH-6.52.limitele normale sunt 0.4-4.0
Am fost diagnosticata cu Adenom hipofizar TSH secretant, hipertiroidism secundar adenomului si hipoglicemie
Mie mi se par ciudate aceste analize deoarece nu sunt slaba deloc ba chiar plinuta desi celelalte siptome ale hipertiroidismului sunt.
Si cum a putut sa mi se spuna ca am adenom dc nu am facut nici o radiografie sau ecografie ?
Mi s-a prescris tratament cu Thyrozol si Bromocriptin, imi este frica sa incep tratamentul.sa nu ma ingras mai rau.nu stiu ce sa fac
Poate puteti sa imi da-ti mai multe detalii cu acest diagnostic si de ce as fi un caz atipic?
1 comentarii
0
12-09-2009, ora 21:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sunteti un caz atipic pt ca in ciuda unor analize care va prezinta ca fiind ce vi s-a spus, dvs. sunteti ceea ce sunteti, nu ce ar fi trebuit conform diagnosticului pe care eu il consider mai mult provizoriu, in niciun caz definitiv! Aveti o parte din simptome, dar nu sunt confirmate toate de diagnosticul foarte repede pus si neinvestigat corespunzator!
Sfatul meu este sa apelati la un medic endocrinolog dispus sa va faca toate analizele necesare, printre care si o radiografie de sa turceasca (hipofiza este situata in saua turceasca a osului sfenoid). Radiografia ar trebui sa reliefeze clar diferenta dintre un caz suspect si un caz real.

Thyrozolul si Bromocriptina sunt foarte bune pt acel diagnostic, dar problema este constituita de faptul ca dvs. nu sunteti sigura ca acela este diagnosticul corect, tocmai de aceea v-am recomandat sa mai consultati si parerea unui alt medic mai interesat, care sa va faca toate analizele necesare punerii unui diagnostic cat mai corect!

Toate cele bune si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.