Analize medicale: calciu si fier sub limina minima

01-02-2009
nidia08
Nu este medic/terapeut
nidia08
In urma unor analize medicale efectuate, calciu si fierul au fost sub limita minima. Nu stiu care este cauza. Astept un raspuns. Multumesc mult.
11 comentarii
0
01-02-2009, ora 20:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cauzele sunt multe...poate consumul de alimente nu este atat de bogat in vitamine!Mergi ma medicul de familie sa iti recomande un surplus de Ca, Fe etc.Ai grija ca nu se iau impreuna niciodata, pt ca fierul elimina calciul din organism!Ori le iei la distanta de cateva ore, ori iei 10 zile calciu si alte 10 zile fier/luna
Numai bine
0
01-02-2009, ora 20:20
nidia08
Nu este medic/terapeut
nidia08
Inca o data va multumesc din suflet pentru sfauri.
0
01-02-2009, ora 20:43
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Iar fierul este bine sa il iei in combinatie cu vitamina C, pt ca se absoarbe mult mai bine in organism!!
0
05-06-2009, ora 14:43
flory_clau
Nu este medic/terapeut
flory_clau
Buna ziua! Am facut un examen de secretie vaginala cu urmatoarele rezultate:
1. leucocite - numeroase, hematii -,
2. fibrina -, detritus -,
3. flora gram pozitiva - rari bacili,
4. flora gram negativa - numerosi cocobacili,
5. fungi - numeroase levuri si filamente,
6. trichomonas vaginalis - abs.,

Am fost la ginecolog sa-mi interpreteze rezultatul si sa-mi indice un tatament dar mi-a spus ca nu este necesar tratament. Va rog mult daca poate cineva de specialitate sa ma ajute cu un tratament pentru ca ma deranjeaza aceasta secretie (am mancarimi si usturimi). Va multumesc mult!
0
15-09-2009, ora 08:22
calotescu ionela
Nu este medic/terapeut
calotescu ionela
am un baietel de 1 an si 10 luni si iam facut analizele pentru linistea mea si ia iesit limfocitele %60.60 eozinofile%5.10 eozinofile#.!0.51 numar eritrocite !5.66 volum eritrocitar mediu !67.63 hemoglobina eritrocitara medie.!21.25 concentratie medie.!31.43 .VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS SANT TARE FRICOASA MIAM DORIT PREA MULT COPILU SI AM DEVENIT UN PIC CAM PREA GRIJULIE TRAIESC CU FRICA SA NU PATEASCA CEVA
0
28-10-2009, ora 08:45
Dootzikah
Nu este medic/terapeut
Dootzikah
Buna dimineata. Am si eu o rugaminte foarte mare.eu am probleme de imunitate si astazi am fost sa-mi fac analiza electroforeza proteinelor cu imunofizare...insa am uitat sa precizez ca iau pastile de imunitate naturiste: echinaceea, coenzima q10 in ulei de catian si gheara matii.vor influenta aceste pastile rezultatul analizei si deci va trebui sa o repet?...Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
03-05-2010, ora 11:36
cristina mircea
Nu este medic/terapeut
cristina mircea
va rog sa imi dati o parere despre rezultatul acestor analize:
hemoglobina 13.8 g/dl
hematocrit 41.2 %
eritrocite 4.84 x106/
RDW 18.1 %
TROMBOCITE 413 1000/mm3
NEUTROFILE SEGMENTATE 53%
LIMFOCITE 40 %
CALCIU IONIC 4.18 mg/dl
calciu total 8.78 mg/dl
sideremie 59.2 mg/dl
magneziu 1.92 mg/dl

Am trecut doar rezultatele care nu sunt in limite. Mentionez ca am avut frecvente caderi de calciu in ultima perioada si am o stare continua de oboseala de ani de zile. Am fost la doctor dar degeaba...
Important este ca imi doresc un copil dar imi e teama de starea mea de sanatate. Va multumesc din suflet!
0
30-11-2010, ora 12:33
bimbolina
Nu este medic/terapeut
bimbolina
Buna ziua! Am fost la un control ginecologic si mi-am facut niste analize. V-as ruga daca se poate sa ma ajutati si pe mine in interpretarea lor! Va multumesc!

FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ("CLUE CELLS").
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS
0
30-11-2010, ora 14:16
bimbolina
Nu este medic/terapeut
bimbolina
imi raspunde si mie cineva? va rog? sunt curioasa...
0
08-12-2010, ora 10:54
sorinat
Nu este medic/terapeut
sorinat
Buna ziua,
Zilele trecute mi-am facut analizele la sange, la urmatoarele mi-a iesit rezultatul : EO =3, GAMAGT = 75, Trigliceride = 38, PCT =0.300, in urma acestor rezultate am fost la medic si mi-a spus ca nu am nici o problema grava.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo problema grava la una din analizele redate mai sus si daca da sa-mi spuneti si ce medicamente pot sa iau . Pe langa acestea am facut si un ecograf la care mi-a iesit nisip la colecist si la rinichiul stang, as vrea sa-mi spuneti ce-i de facut si in acest caz ( in prezent pt acest lucru iau Anghirol + Magneziu si Urinex )
Va multumesc!
0
09-02-2011, ora 12:59
sorinat
Nu este medic/terapeut
sorinat
imi raspunde si mie cineva la subiectul cu analizele ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.