Analize medicale

05-12-2007
anysyna
Nu este medic/terapeut
anysyna
Am facut recent analizele medicale si as vrea sa stiu daca sunt in regula avand in vedere urmatoarele rezultate:
HEMATOLOGIE:
Hb-12, 8; leucocite 6 190; trombocite 214 000; neutrofile nesegmentate 0; neutrofile segmentate 50; eozinofile 4; bazofile 0; limfocite; monocite. As vrea sa stiu ce reprezinta nr. 0 de neutrofile nesegmentate si nr mai mare decat este normal de limfocite.

URINA:
Relativ frecvente epitelii
Frecvente leucocite
Frecvente hematii palide si proaspete
Relativ frecvente cristale de oxalat de calciu
BIL-neg; UBG-norm; KET-neg; ASC-neg; GLU-norm; PRO-neg; BLD-300; pH-5; NIT-neg; LEU-75; SG-1030

Va multumesc
2 comentarii
0
17-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Hemoleucograma nu are modificari notabile, iar limfocitele, cu toate ca nu ati trecut valoarea lor, sunt in limite normale in valoare absoluta, daca ne raportam in functie de celelalte valori.
Sumarul de urina sugereaza o infectie urinara, posibil pe seama unei litiaze urinare sau altei patologii asociate cailor excretorii, fapt pentru care e bine sa faceti o urocultura si o ecografie renala si a vezicii urinare. Sau alta varianta: erati in timpul menstruatiei cand ati recoltat urina?
Numai bine!
0
19-12-2007, ora 00:00
anysyna
Nu este medic/terapeut
anysyna
Limfocitele erau 41, adica peste limita maxima iar urina a fost recoltata intradevar in ultima zi a menstruatiei. Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.