Analize medicale - Teste IHC

02-06-2011
cristina1945
Nu este medic/terapeut
cristina1945
Buletinul de analiza a testului IHC contine urmatorul rezultat:
Histipatologic: Multiple fragmente de mucoasa bronsica cu infiltrate neoplazice de carcinom nonmicrocelular
Imunochistochimic: CK34Betae12 pozitiv in celule tumorale, P63 pozitiv, TTF1 negativ. Ck7 negativ in celule tumorale, pozitiv in epiteliul bronsic.
Concluzii: Carcinom scuamos nekeratinizat
Doresc o interpretare in termeni obisnuiti.
Multumesc!
7 comentarii
0
02-06-2011, ora 21:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, cati ani are persoana careia i s-a facut testul?imi pare rau sa va dau veste, nu este bine, este cancer.nu trebuie sa disperati, sunt destule metode de tratament.va doresc multa sanatate si putere, bunul Dumnezeu sa va ocroteasca.
0
03-06-2011, ora 21:27
cristina1945
Nu este medic/terapeut
cristina1945
Analizele sunt ale sotului meu. Are 66 de ani
0
03-06-2011, ora 21:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Dna Cristina, imi pare sincer rau, va rog sa mi spuneti daca face tratament si unde, in ce oras.sanatate si s-auzim de bine.
0
04-06-2011, ora 06:47
cristina1945
Nu este medic/terapeut
cristina1945
Sunt din Bucuresti si a facut o serie de 3 sedinte de chimioterapie ( luna trecuta) la pliclinica Pantelimon. I s-a prescris Cisplatin, Hidrocortizone succinat sodic si Etoposid. A suportat bine. Trebuia sa mearga la inst. Fundeni dar, am inteles ca acolo este nebunie. Pacat ca aici nu am gasit medicamentele decat la liber si asta cu chiu cu vai. Dupa trei luni de chimioterapie, ne intoarcem la sp. militar sa vedem rezultatul. Cu toate ca tumoarea este 3x6 cm in plamanul drept si mai are si apa, medicul a spus ca poate fi operat daca se retrage apa. Un alt medic mi-a spus ca numai este operabil. Sotul meu este fumator de f. multi ani si fumeaza si acum. Tumoarea i-a fost descoperita pe 2 aprilie de o doctorita foarte buna, Carstea Mihaela de la sp. dr. V. Babes care, i-a facut o radiografie laterala. In ianuarie a fost la sp Sf. Stefan si curios, doctorita de acolo nu a vazut nimic pe radiografii ca si in martie la policlinica TBC de pe Salcamilor, unde se vedea doar apa la plamani. Acum, eu nu stiu ce sa fac si cum pot sa-l mai ajut.
Va multumesc de sfaturi.
0
04-06-2011, ora 13:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
va fac o sugestie, exista la Institutul Mario Nasta(fostul Filaret), pe soseaua Viilor, un doctor CORDOS, este un veritabil profesionist, cereti un consult.luati un bilet de trimitere de la medicul de familie.incercati, va va spune cu siguranta daca trebuie operat sau nu.daca da optati sa-l opereze dansul.eu va spun in cunostiinta de cauza nu din auzite.daca nu sunt metastaze aveti si mai mari sanse, mai ales ca a facut si chimioterapie.multa bafta si noroc.
0
04-06-2011, ora 13:27
cristina1945
Nu este medic/terapeut
cristina1945
Va multumesc de sugestie dar, cand am spus ca am mai consultat un medic care mi-a spus ca nu mai este operabil, despre domnul doctor Cordos era vorba. Am fost la dansul cu toate analizele pe care le aveam. S-a uitat pe tomografie si a vazut ca are si apa, nu foarte multa dar se pare ca este o problema. Doctorul Nistor de la Sp. Militar a spus ca daca nu o sa mai aiba apa peste 3 luni, il poate opere dar, nu inteleg cum, de vreme ce acum o luna mi-a spus ca plamanul stang nu o sa faca fata si asta dupa ce i-a facut scintigrafie. Stiam ca aceasta analiza este pentru a vedea metastazele dar, mi-a spus ca a facut-o pentru a vedea capacitatea plamanului stang.
Va multumesc inca o data pentru indrumarile pe care mi le-ati dat.
0
15-10-2015, ora 22:28
cvasile1
Nu este medic/terapeut
cvasile1
Buna! Incearca sa te duci la Fundeni la Dr Ovidiu Rus, mai exact este vorba de Institutul Oncologic Prof. Dr. Alex. Trestiorea. Dr. Rus este specializat in chirurgie toracica si lucreaza sub indrumarea Prof. univ. Dr Teodor Horvat care din cate am inteles eu este unul dintre cei mai buni de pe la noi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.