Analize medicale.Ajutor pls.

29-05-2008
PerformerMax
Nu este medic/terapeut
PerformerMax
Buna ziua,


In urma cu ceva timp am facut niste analize care nu au avut un rezultat prea bun: ALT: 98; Colesterol 239;
Am mai facut apoi testele pentru hepatita: A, B, C toate negative.Si markarii virali la fel.
Recent am refacut analizele mai detaliate pe probleme hepatice si iata rezultatul:
ALT: 40;
AST:40;
Proteine totale:7.1;
Bilirubina Neconjugata:0.8;
Bilirubina Conjugata: 0.0;
Fosfataza Alcalina: 85;
GGT 83; (pe foaia de analize scrie ca valorile normale sunt intre 8-78 U/L)
Trigliceride: 58;
Colesterol 183;
HDL:45;
LDL:126;
Lipide totale: 559;
VLDL: 12.
Ce poate fi? Am tot citit si sincer nu prea vad un raspuns clar nici din partea domnilor doctori.Eu sunt hipertensiv si cu vreo 16 kg peste normal( 178cm si 88kg). De aproximativ 2 luni am renuntat la grasimi, paine, mezeluri, oua, dulciuri, alcool, etc...) mananc cat mai sanatos cu putinta.Urmez un tratament cu Catinofort si Lagosa.Acum vad ca in afara de GGT totul pare a fi in ordine.Poate cineva sa ma lamureasca?
Mai am de facut o ecografie la ficat sa vedem intr-un final ce este si sa iau si rezultatul de la electroforeza.
3 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Avand in vedere analizele vechi, in care colesterolul era crescut, e foarte posibil ca modificarile analizelor ce tin de ficat sa fi fost determinate de asa numitul "ficat gras" sau steato-hepatita" - datorat depunerii de grasimi si metabolizarii dificile a grasimilor de catre ficat. In urma regimului si al tratamentului, nivelul colesterolului dvs. s-a redus semnificativ, si odata cu el si probele hepatice au revenit la normal, adica ficatul dvs. nu mai sufera datorita excesului de lipide. Cat timp continuati acest stil de viata sanatos si va verificati nivelul colesterolului (cu toate fractiile sale) anual si, deasemenea, va tineti tensiunea sub control, lucrurile ar trebui sa mearga bine.
0
25-07-2008, ora 00:00
akim01nini
Nu este medic/terapeut
akim01nini
buna ziua! sunt foarte ingrijorat...in urama unor analize de sange mi-au iesit urmatorele rezultate:WBC=4.26 NEU=2.66 lym=1.21mon=0.33 eos=0.04 bas=0.02 ast=311 alt=555 ggt=109 chol=181bil d=0.42 si am fost depistat cu hepatita b pozitiv!! Cat de grava este situatia si ce alte afectiuni mai pot avea la ficat!!!! SIMPTOME NU AM !!!! va multumesc!!!!
0
27-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru hepatita B exista doua variante de tratament - Interferonul (care are insa mute efecte secundare - si Zeffix (Lamivudina) care da rezultate foarte bune, insa tratamentul e de durata - mergand pana la 4 ani. tratamentul poate fi luat gratuit daca e prescris de medicul infectionist sau gastroenterolog (dupa efectuarea mai multor teste pentru hepatita B si eventual a unei biopsii hepatice). Faptul ca nu aveti simptome este un lucru bun, dar avand in vedere valorile mari ale transaminazelor consultati medicul gastroenterolog si incepeti tratamentul antiviral, intrucat sunt sanse bune de vindecare in hepatita B, si cu un tratament corect boala nu evolueaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.