Analize la sange si doua sarcini pierdute

01-03-2014
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Buna seara.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.Am pierdut 2 sarcini consecutive, ultima dintre ele chiar inexplicabila, din pacate, reala.La primul ecograf la 8 sapt, bebe era in saculet, acum la 15 saptamani, nu mai e.Urmatoarele analize la sange sunt facute in perioada in care nu stiam ca bebe nu mai este si v-as ruga sa imi spuneti daca analizele care nu au valori normale sugereaza vreo boala sau ceva.Va multumesc anticipat.

Analizele de la hematologie sunt urmatoarele:

(Cele nu tocmai bune): eosinofile 0.65(val.0.00-0.50), hematocrit 36.7(val.37.0-47.0), hemoglobina eritrocitara medie 33.2(val. 27.0-32.0), iar la indicele de distributie a trombocitelor ;neutrofile 47, 7%(val.50%-80%), eosinofile 7, 7% (val.0%-5%).Restul analizelor sunt in parametrii normali.
7 comentarii
0
02-03-2014, ora 18:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele de mai sus nu spun nimic, chiar daca sunt putin deviate din parametri..Intre 8 saptamani si 15 saptamani ai pierdut sange ? ai avortat ? daca s-a constatat ca sarcina e oprita din evolutie nu ai fost sfatuita sa te internezi imediat ? Parerea mea este ca trebuie sa cauti un ginecolog cu experienta, e nevoie de investigatii mai amanuntite atat ginecologice cat si endocrinologice..
0
02-03-2014, ora 18:47
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Buna seara d-na doctor.Multumesc pentru raspuns.Primul ecograf l-am facut la 8 saptamani si 4 zile(varsta gestationala, iar cea fetala de 6 saptamani si 4zile), cand mi s-a spus ca am o sarcina normala, desi pierdusem una in urma cu 10 luni.Urmatoarea programare a fost facuta dupa 6 saptamani, implicit la 14 saptamani.Din motive financiare la momentul respectiv, am mers la 15 saptamani.I-am inmanat si analizele, si am fost repezita si mi s-a spus sa ma programez pentru ecografie morfofetala.Am decis sa merg la alt medic, mai scump, dar mai bun si la ecograf nu s-a mai vazut decat sacul si mi s-a comunicat ca sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani si 4 zile, iar corpul meu a reabsorbit embrionul.In privinta sarcinii anterioare, am mers imediat la ecografie cand testul de sarcina a iesit pozitiv, dar sarcina era prea mica pentru a putea fi vazuta.La 1 saptamana distanta, am avortat spontan acasa.Dumneavoastra ce credeti?
0
02-03-2014, ora 20:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pana in saptamana 7 diagnosticul de sarcina poate fi imprecis...depinde si de experienta ecografistului; riscul de eroare e mare, imaginile pot fi inselatoare si un hematom sau un sac gestational gol, o vezicula vitelina pot fi confundate cu un embrion; dar pulsatiile cardiace, detectarea ulterioara a beta HCG, masuratorile ce coincid cu varsta sarcinii pun un diagnostic sigur.Cauta un ginecolog bun si vezi ce se intampla..
0
02-03-2014, ora 20:34
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Medicul la care am fost recent si care a depistt lipsa fatului, mi-a dat o analiza beta Hcg de efectuat, iar mai apoi mi-a sugerat sa ma programeze pentru dilatatie si chiuretaj, pentru a elimina sacul.Nu pot in situatia de fata, decat sa invinovatesc primul medic.
0
02-03-2014, ora 20:37
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
Mentionez si faptul ca existau pulsatii cardiace la prima vizita, insa analiza bHcg, nu mi-a dat sa o fac.In schimb, o groaza de late teste(toxoplasmoza, citomegalovirus;etc si hematologia completa)
0
02-03-2014, ora 21:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asculta de cel de-al doilea medic si fa betaHCG...Cati ani ai ?Mai ai copii?
0
03-03-2014, ora 01:06
JuliaP25
Nu este medic/terapeut
JuliaP25
24 de ani.Nu am copii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  • Activitatea fizică intensă se corelează cu pierderea sarcinii în primele săptămâni
  • Examinarea placentei poate releva cu acuratețe mare cauza unei sarcini pierdute
  •