Analize ingijoratoare?

27-11-2008
soopa
Nu este medic/terapeut
soopa
Buna ziua,

v-as ruga daca se poate sa ma lamuriti cu ceva expicatii pe baza analizelor ce le-am facut cu cateva zile in urma. Sincer m-am cam panicat si nu stiu ce sa fac.

TGO 42 (0-34) - intre paranteze valori normale de referinta
TGP 83 (0-38)
bilirubina totala directa 1.01 (0-1)
PMN (NE) segmentate 47 (50-70)
limfocite 42.8 (20-40)
limfocite # 3.44 (0.60-3.4)
leucocite 75
gama gt 51 (9-36)
anticorpi helicobacter pozititv

Care imi sunt suferintele si ce ar trebui sa fac mai departe?

Va multumesc si multa sanatate la toata lumea.
5 comentarii
0
05-12-2008, ora 13:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa imi spuneti daca locuiti in Bucuresti!?

Analizele dvs. nu sunt deloc bune! Pe langa niste transaminaze crescute (TGO, TGP, gamaglutamil-transpeptidaza (Gama Gt)) si bilirubina crescuta putin (aceste analize arata faptul ca aveti o suferinta hepatica), anticorpii Helicobacter sunt si ei pozitivi (ce valoare au?) - probleme cu stomacul care trebuiesc tratate. Iar de sistemul imunitar nici nu mai vb.

Daca sunteti din Bucuresti va rog sa o sunati pe doamna doctor internist Tiganisteanu Constanta, iar daca nu sunteti din Buc. macar rugati-o sa va dea niste sfaturi daca nu puteti sa ajungeti la o consultatie la dansa: 0751.030.553 (perfect ar fi sa puteti).

Nu suferiti de nimic care nu poate fi tratat. Stati linistita ca va faceti bine!
Numai Bine!
0
05-12-2008, ora 16:18
soopa
Nu este medic/terapeut
soopa
Da, locuiesc in Bucuresti am sa o sun pe doamna doctor.

Am fost la o alta doctorita enteorolog si mi-a prescris un tratament 3 luni cu Lagosa si Hepaton plus.
Dansa mi-a spus ca as avea o hepatita toxica cronica, zice dansa pe baza alcoolului, dar beau destul de rar pot zice, in weekend-uri cate 100- 150 whiskey, dansa mi-a zis ca de aici ar fi.
Am deja 20 de zile de tratament si regim (bautura 0).
Cat despre helicobacter mi s-a prescris Nexium Fromild 500 si Ospamox 1000 o saptamana.
Ma apuc de maine sa le iau.

mi-am repetat analizele si mi-au iesit:

Glicemia 91 mg/dl ( 70-105 )
ALT ALT 62 UI/l T (9-50)
AST AST 29 UI/l T (5-38)
GAMMA GT 35 U/l (<49)
Fosfataza alcalina 85 U/l (0 - 270)
Trigliceride 88 mg/dl (<200)
Colesterol seric 197 mg/dl (110-230 )
Bilirubina totala 1.24 mg/dl (0.2-1.2)
Bilirubina directa 0.40 mg/dl (<0.3)
Calciu total seric 9.83 mg/dl (8.4 - 10.8)
Calciu ionic seric 4.27 mg/dl (3.6-5.2)
Depistare Helycobacter Pylori anticorpi IgG Depistare H. Pylori anticorpi IgG POZITIV
Ag HBs Ag HBs NEGATIV
Anti HCV Anti HCV NEGATIV

Dupa aceste analize mai am motive de ingrijorare?

Multumesc frumos de raspuns, si o un weekend placut.
0
05-12-2008, ora 17:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere!

100-150 ml de whiskey este o cantitate enorma, nu mai consumati asa ceva va rog mult! D-na doctor a avut dreptate ca mare parte din probleme le aveti din cauza acestei bauturi "fine" dar nocive! Eu am pus o singura data o picatura pe limba si am zis ca imi arde si sufletul :)

2 dintre cele 3 transaminaze s-au normalizat insa ALT tot mare este. Continuati cu regimul, nu mai consumati deloc whiskey (daca nu puteti renunta dintr-o data, reduceti consumul treptat).
Sunt foarte bune Lagosa si Hepaton Plus, luati-le cat v a fost prescris.

Pt. Helicobacter, tratamentul dat de d-na doctor este bun, cu toate ca asocierea dintre Fromilid 500 (claritromicina) si Ospamox (amoxicilina) este cam "dura", ambele fiind niste antibiotice foarte puternice. Nexium contine un IPP foarte bun. Daca puteti consumati si suc de broccoli de 3 ori pe zi pe stomacul gol cu 30 de min inainte de mesele principale.
In curand in Romania va fi disponibil un supliment pe baza de sulforaphan - una dintre substantele active din broccoli, care pur si simplu dezintegreaza Helicobacter-ul, aceasta bacterie neputand sa dezvolte rezistenta cum se intampla in cazul antibioticelor, dar pana atunci urmati sfaturile medicului si daca puteti cereti sfatul sau mergeti la o consultatie la medicul dsp care v-am vb. Merita osteneala!

Numai Bine si sa aveti un weekend la fel de placut cum mi l-ati dorit mie!
0
05-12-2008, ora 21:47
soopa
Nu este medic/terapeut
soopa
Mi-am propus sa nu mai beau bauturi tari de acum in colo. Poate decat vinuri de tara pe cat posibil (asta dupa ce voi termina cu tratamentul).
Cat despre renuntarea la alcool nu am avut probleme caci nu am avut dependenta.

Imi era oarecum teama sa incep tratamentul pt Helicobacter din pricina ficatului dar presupun ca daca si-a mai revenit acum o sa suporte antibioticele.

Am citit despre sucul de brocolli, dar ce vroiam sa va mai intreb este cat timp ar trebui sa beau acest suc? Doar pe perioada tratamentului, cum este in cazul meu 1 saptamana? Sau este preferabil mai mult?

Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsurile si sfaturile date.
O seara buna in continuare.
0
05-12-2008, ora 21:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sucul ar trebui baut macar 1 luna zilnic!
Ficatul saracul suporta foarte multe chiar mult prea multe, dar nu trebuie sa abuzam! Mai asteptati macar 2 saptamani pana incepeti trat. pt Helicobacter pentru a se normaliza cat mai mult functia ficatului.
Vinul este foarte bun, contine resveratrol, o substanta puternic antioxidanta care s-a dovedit stiintific ca are "puterea" de a creste longevitatea, dar bineinteles vinul nu trebuie baut in cantitati mai mari de maxim 50-75 ml pe zi!

Va rog ca de sarbatori si sf. de an sa nu consumati foarte multe alimente bogate in grasimi si in general sa nu mancati mult, mai bine putin, sanatos si mai des!

Cu multa placere,

Nick!

Va doresc un weekend superb!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.