Analize hormonale

10-10-2014
Moonsh88
Nu este medic/terapeut
Moonsh88
Buna ziua

Am facut recent o serie de analize endocrinologice din mai multe motive: sora are boala Hashimoto, am luat anticonceptionale cam 5 ani cu cateva perioade de intrerupere, am 47 de kg la 1.64 m si sani aproape inexistenti. Varsta mea este 26 de ani. Rezultatele au fost urmatoarele:
in ziua 3 a ciclului:
FSH 7.8
LH 8.4
Estradiol 156
prolactina 308
Testosteron 0.455
SHBG 68.48
In ziua 21
Progesteron 69.5
Proteina C 115%
Proteina S 71%
Anti-tiroglobulina 14
Anti-TPO 18
TSH 3.7

Conform doctoritei rezultatele ar fi bune, nu am probleme nici cu tiroida si nici cu hormonii si pot relua tratamentul cu anticonceptionale. Dorinta de a relua anticon este a mea deoarece nu ma impac cu alte metode contraceptive, cele locale( prezervative, spermicide) imi cauzeaza diverse iritatii(senzatii de mancarime, arsuri, usturimi), diafragma sau steriletul nu au fost variante pe care sa le am in vedere si deocamdata nu imi doresc un copil. Analizele de secretie si Papan au fast facute recent si au iesit bune, fara urma de probleme. Am uneori sangerari in timpului actului sexual insa o cauza clara nu a fost gasita de catre cei 2 medici la care am fos pana acum, singura problema ar fi faptul ca am uter bicorn dar care nu poate fi cauza.
Problema mea este alta, pe care am incercat sa o expun medicului insa nu a fost una de luat in serios, si anume de ce sunt atat de slaba si nedezvoltata. Mananc suficient, diversificat, fac miscare insa fara sa ma suprasolicit. Am incercat sa iau diverse pastile din plante( schinduf, marar etc) pentru dezvoltarea sanilor insa din pacate rezultatele nu au fost vizibile poate si pentru ca mi-a fost frica sa le iau pe perioade prea mari. Anul trecut mi-a iesit testosteronul peste limita ceea ce explica pilozitatea excesiva inclusiv pe piept insa acum a iesit chiar mic.
Va rog, as vrea o alta parere pentru ca eu nu pot sa imi inteleg corpul.
Gena nu poate fi cauza deoarece atat mama cat si femeile din partea tatalui au fost foarte dezvoltate.
Va multumesc anticipat si sper sa puteti sa imi intelegeti frustrarea.
O zi buna
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.