Analize ficat, trigliceride 1780, TGP, TGO peste 100

28-10-2013
SimoH
Nu este medic/terapeut
SimoH
Buna seara.
Am nevoie de un sfat medical sau al unei persoane care s-a aflat in aceeasi situatie.
In septembrie, am facut niste analize de rutina, dar si analize pentru ficat, in urma unui consult ginecologic, pentru a urma in continuare un tratament cu anticonceptionale (pentru protectie, dar si tratament pentru ovarele polichistice)
Primul set de analize mi-a iesit dezastruos, trigliceride de 1780, TGP 140 si TGO 152, iar GGT 96.
Am repetat in 2 saptamani de inca 4 ori analizele, m-am testat pentru hepatite, hormoni tiroidieni si mononucleoza, la indrumarea medicului de la infectioase, insa analizele tot in jurul acelorasi valori s-au aflat, dupa 2 saptamani TGP scazand la 96. Am urmat un tratament de o luna de zile cu Hepaid forte, pe care il urmez in continuare, si mi-am refacut analizele saptamana trecuta. TGP a iesit 81. Doctorul mi-a recomandat sa iau in continuare tratament, si dupa o luna de zile sa refac analizele. Daca nu se vede nicio imbunatatire majora, sa ajunga transaminazele putin peste limite, sa ma investighez si pentru boli de nutritie.
Mentionez ca glicemia, cand am facut-o, mi-a iesit exact intre valorile normale, nu prezint niciun simptom, in afara de o usoara oboseala la efort. Pilule am luat foarte mult timp pentru ovare polichistice si amenoree, la recomandarea medicului ginecolog, cred ca am 6 ani de zile de cand le iau, cu pauzele intre perioadele mai lungi, insa niciodata nu mi-au iesit analizele asa. Mi-am facut periodic analize de rutina si pentru ficat, cel putin o data pe an, si fata de ultima analiza de anul trecut, sunt diferente radicale. Am 21 de ani si 53 de kg la 1.57 m.
Sa fie o intoxicatie cu medicamente? Sau ar trebui sa ma investighez si pentru alte boli? In cat timp ar trebui sa vad o imbunatatire?
Va multumesc.
1 comentarii
0
27-12-2013, ora 19:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara ! Puteti sa-mi spuneti daca v-ati mai repetat analizele si care sunt valorile acum, pentru a va putea da cateva recomandari? Va multumesc. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •