Analize facute dupa 8 ani de zile.

23-09-2015
AleexM
Nu este medic/terapeut
AleexM
Buna ziua, am 15 ani si sunt din Bucuresti. In urma unei stari de anxietate, medicul de familie mi.a dat trimitere sa.mi fac set de analize ( fecale, exudat faringian, nazal, urina si sange). Au venit mult asteptatele rezultate dupa 2 zile. Voi spune aici doar ce mi.a iesit Sub si ce mi.a iesit Peste si limitele normale. Leucocite 4, 9 ( 5-11), granulocite 48, 8%(55%-80%), hemoglobina 16, 4(12, 5-15), hematocrit 47, 5%(35-47%), volum mediu trombocitar 9, 8( 6-9, 5), latimea distributiei trombocitare 15, 3%(15, 5-17, 1%), iar la Biochimie mi.a iesit Sideremie 166, 9(45-158), Magnezimie 2, 88(1, 45-2, 30). Pe partea de imunologie este o chestie FT4 care a iesit mare. La limitele normale ale varstei mele spune ca trebuie sa am (11-20 ani-0, 98-1, 63, iar peste 20 ani 0, 82-1, 77) Mie mi.a iesit 2, 64. Pe partea de sange astea sunt cele mari si cele mici, iar in materiile fecale mi.au gasit frecvente chisturi de giardia lambia.Ma pune pe ganduri chestia aia FT4 si nu am gasit nici pe net ce inseamna. Va rog sa ma ajutati. Multumesc si sanatate! :D
1 comentarii
0
23-09-2015, ora 22:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Medicul de familie stie sa iti explice analizele.
2. Poti cauta pe Google si Interpretor de analize si sa introduci datele.
3. Trateaza parazitii intestinali neaparat si daca mai ai simptome de depresie sau anxietate mergi la psiholog sau psihiatru. Suna inainte. Poti gasi psiholog gratuit cu trimitere de la medicul de familie.
4. Citeste cateva articole despre depresie sau anxietate pe net. Ai elemente ale acestor afectiuni.
5. Somnul sa inceapa maxim la 22 si sa dormi minim 8 ore.
6. Mai usor cu jocurile.
Parerea mea e ca problemele tale sunt pe fond nervos. Daca psihologul nu te ajuta si problemele se repeta mai mult de 14 zile, mergi la un psihiatru. E gratuit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.