Analize cu probleme

04-12-2008
berbec
Nu este medic/terapeut
berbec
Am o fetita de 4 ani care imediat dupa nastere a fost operata de nefrom mezoblastic congenital. A urmat extirparea tumorii inclusiv rinichiul afectat. De atunci la fiecare analiza stress total. Azi i-am repetat unele analize si unele rezultate sunt "sarite" si anume:
sideremia -dubla; vsh -dublu; volum eritrocitar mediu -usor marit; limfocite procentual-usor marite. Restul OK.Am citit ca sideremia ridicata are oarecare legatura cu neoplaziile si am intrat deja in soc. Este posibil ca sideremia sa aiba legatura cu existenta polipilor nazali pe care ii are "declarati" si care urmeaza sa fie extirpati ?
1 comentarii
0
06-12-2008, ora 10:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, sideremia nu are legatura cu polipii nazali. Sideremia creste in cazul intoxicatiei cu fier -boala se cheama hemocromatoza sau hemosideroza-, in anemii hemolitice, anemii prin proasta distributie si lipsa de fixare a fierului, in hepatita virala acuta.Poate ca inainte de analize a facut o transfuzie cu sange, sau poate ca pe rinichiul ramas a facut o infectie numita glomerulonefrita.In ziua dinaintea testarii nu a luat nici un medicament cu fier?Eu zic sa repetati la alt laborator analizele si sa mergeti cu ele la medicul de familie sau la pediatru.Cu o zi inaintea recoltarii pentru analize copilul sa nu ia nici un medicament.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.