Analize Urocultura

24-02-2013
eu.eu
Nu este medic/terapeut
eu.eu
buna ziua! am primit rezultatele la analize la urocultura si nu stiu ce inseamna! va rog daca puteti sa ma ajutati. Scrie: bacteriurie1000 UFC/ml (fara semnificatie clinica). Este ceva grav sau normal? multumesc!
3 comentarii
0
24-02-2013, ora 18:46
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara. Bacteriuria reprezinta o stare de normalitate. Nu va alarmati. In urocultura nu aveti germeni patogeni, numai ca, in momentul recoltarii, a avut loc o usoara contaminare a recipientului de urocultura, cel mai probabil cu un stafilococ alb, care se gaseste in mod normal pe piele sau cu o enterobacterie (E.coli, Proteus) care se gaseste in mod normal in sfera digestiva. Probabil a-ti atins cu mana capacul sau gura recipientului de recoltare sau nu va-ti facut toaleta inainte de recoltare.
0
25-02-2013, ora 00:08
eu.eu
Nu este medic/terapeut
eu.eu
Era bacteriurie1000 UFC/ml (fara semnificatie clinica). Multumesc mult!
0
05-03-2013, ora 17:28
eu.eu
Nu este medic/terapeut
eu.eu
Buna ziua! Am facut ecografie abdomen superior ficatul, pancreasul, splina, rinichii si vezica au iesit normale mai putin COLECIST care scrie : usor cudat infundibulo-corporeal, cu pereti subtiri, continut transsonic.
Mai scrie CBP=0.4cm fara dilatatii de CBIH sau EH
VP in hil=0.9 cm VS=0.6 cm
la confluentul spleno-portal=1 cm

Tin sa precizez ca am aproape in fiecare zi stari de greata, voma, nod in gat, dupa aproape orice mananc si nu stiu daca este de la asta si ce sa fac sa imi treaca simptomele astea plus ca ieri ca de exemplu am stat totata ziua la pat din cauza asta. Va rog foarte mult daca ma puteti ajuta cu un tratament, sfat orice si daca este grav! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.