Analize Urina - Leucoite marite si nu numai!

23-11-2009
DorinVb
Nu este medic/terapeut
DorinVb
Buna ziua,
Dupa ceva luni, de cand au aparut simtomele de genu : usturime dupa urinat ( destul de rar insa ), urina de culoare.. galbena si tulbure ca sa zic asa, si nu in ultimu rand.. acum o saptamana, dupa urinat.. ultimi stropi au fost de guloare alba tot tulbure, m'am decis sa imi fac analizele la urina si alte 3 analize la : Chlanydia ( negativ ), Mycoplasma ( maine cred ca aflu rezultatul ) si "Culturea?" sau ceva de genu, unde mi sa gasit o infectie urinara. Mi sa prescris tratament cu antibiotic Unidox timp de 10 zile.Insa, de vro cateva zile am niste dureri, foarte mici ca sa zic asa, de stomac, cateodata prin partea stanga/dreapa, la spate.. , dar nimic grav.. adica nu dureri groaznice, si nu tin mult. M'am gandit ca sunt dureri cauzate de antibioticul mai sus mentinut, dar nu sunt sigur, insa pot primu o explicatie pt aceste dureri ?
Asa, la testul de urina, mi sau gasit Leucocite marite ( pozitiv + ), insa am facut testul dupa 2 zile de la inceperea tratamentului cu antibiotic, si mi sa zis sa il mai fac odata dupa terminarea lui.
Ce vreau eu sa stiu este, daca si dupa al doilea test de urina, tot am Leucocite marite, cat de grav sunt acestea, care sunt cauzele aparitiilor, si cam la ce sa ma astept, in materie de tratament.
Si ce alte analize ar mai trebui sa fac? M'am gandit ca as putea avea piatra la rinichi, insa am citit fel si fel de descrieri a simtomelor, si sincer nu stiu la ce sa ma astept.
De exemplu in ultimile 2 zile, am urinat alb incolor, si foarte des, insa nu mereu, doar la anumite ore din zi. Ce e adevarat ca, m'am cam speriat putin, si ma gandesc ca multe din durerile sus mentionate, sa nu fie pe sistem nervos!
Multumesc si astept un raspuns.
Numai bine!
4 comentarii
0
24-11-2009, ora 11:52
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
urocultura. leucocitele indica o infectie urinara din cate stiu eu. deci urmeaza urocultura care va spune cu ce este infectia si la ce antibiotice e sensibila bacteria.
0
25-11-2009, ora 04:24
DorinVb
Nu este medic/terapeut
DorinVb
Mersi pt raspuns. Pai am facut urocultura, si mi sa gasit o infectie si dupa cum am spus urmez tratamentu cu antibiotice. Insa, am sa mai fac odata testul de urina, tinant cont ca l'am facut la 2 zile dupa inceperea tratamentului si poate ca mi'au iesit leucocitele marite de la antibiotic.
Unde m'ai pui, ca acum 2 zile, mi'a aparut pe limba ceva alb cu niste "burbonele". Mi'am facut ieri niste analize, si mi'a zis ca as fi mancat ceva dulce, si din cauza asta. Acum nu mai am voie zahar 1 luna.
Ideea e ca pana si doctoru inainte sa intru in cabinet, dupa ce sa uitat la limba in mare, a zis ca 90% se poate datora din cauza antibioticului, insa cand sa uitat cu nush ce aparat la limba mea a zis ca e de la ceva dulce. Eu totusi cred ca e de la antibiotice, ca nu mi sa mai intamplat asta niciodata, si o sa ma mai duc sa imi mai fac odata sau de doua ori niste analize, la cabinete diferita, sa fiu eu cu gandu impacat, si poate am sa pot consuma zahar iar :), si ca se datoreaza de la antibiotice.
0
25-11-2009, ora 09:54
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
in primul rand nu sutn cadru medical deci nu lua de buna ce zic.

daca a doilea test de urina l-ai facut abia la 2 zile de la inceperea antibioticelor atunci leucocitele erau marite din cauza aceleiasi infectii urinare. din cate stiu se reface urocultura dupa terminarea tratamentului cu antibiotice.
petele albe sar putea sa fie de la antibiotice..adica stiu ca antibioticele dau peste cap putin flora microbiana in organism, eu am facut candida dupa o cura de antibiotice..deci posibil.
0
25-11-2009, ora 10:54
DorinVb
Nu este medic/terapeut
DorinVb
Ok, mersi oricum, apreciez.
Am sa postez aici, dupa ce am sa fac iar testul de urina, sper sa iasa negativ de data asta leucocitele!
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: