Analize TGO, TGP, Fier marite

11-02-2016
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu interpretarea unor analize. Medicul de familie spune ca nu este grav, dar din ce am citit pe net lucrurile pot fi grave.
Este vorba de barbat, 37 de ani, 1, 86m, 90 kg, activitate zilnica, conditie fizica buna, alimentatie diversificata, fumator, bautor de bere( in fiecare seara 4 beri).
-Colesterol=227, interval 200;
-Fier seric(sidermie)=227, 3, interval 70-180;
- TGO =125, interval 0-50;
- TGP =93, 5, interval 0-50.
Ce alte analize ar fi necesare pentru siguranta ca nu este ciroza sau alte boli ale ficatului, am citit despre depozitarea fierului in ficat din cauza unor afectiuni dar nu erau precizate.
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
11-02-2016, ora 17:52
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mergeti la un gastroenterolog. Facutul de analize fara a avea un medic care sa le recomande prima data si apoi sa le vada, DUPA ce vede pacientul - deci intr-un context, nu este o idee prea buna.
0
15-02-2016, ora 12:17
marra1
Nu este medic/terapeut
marra1
D-na doctor Laura Albu, analizele nu au fost facute fara recomandare. Sunt analizele anuale, cu trimitere de la medicul de familie, care ulterior le-a si vazut dar a spus ca nu-i nimic.
Multumesc !
0
17-02-2016, ora 18:19
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In acest caz ar trebui sa cereti medicului de familie un bilet de trimitere catre gastroenterologie. Acolo va vor face cel putin examen clinic, o ecografie si virusuri hepatice si vor prescrie macar un hepatoprotector.
Dar poate ca medicul de familie v-a povestit cel putin de schimbarea stilului de viata - regim alimentar, renuntare la fumat si la inlocuirea berilor cu un pahar de vin rosu...
0
27-08-2016, ora 19:46
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Soțul dumneavoastră are nevoie de analize si endoscopie digestivă superioară.
0
21-10-2016, ora 13:09
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Doamna doctor cum adica sa le vada dupa ce le vede pacientul intr-un context ? care este in opinia dvs gresala in faptul ca imi fac cat de multe analize vreau pe banii mei si sa zicem nu risipind banii statului si apoi ma duc cu ele la un doctor ? credeti ca inainte de a vi le arata imi puteti spune cu siguranta care sant bune si care nu ? adica dvs imi dati doar cateva care vor iesi proaste, ca sa le vedem valoarea ? ma indoiesc ma scuzati si deaia ajung atatia oameni bolnavi grav datorita acestei optici care de fapt se leaga de economia banilor statului, desii pacientii au dreptul de a si verifica cat mai bine sanatatea !!! si cine raspunde daca nu s au indicat analizele care trebuiau ? sigur -pacientul ! eu cred afirmatii di acestea cand ma conving ca cel ce le face le aplica si propriei familii !! si pe de alta parte nu santem toti analfabeti si putem intelege notiunile simple de medicina..problema este daca cei in masura le inteleg pe cele complicate sau se cearta cu pacientii pe cele simple..cuvantul pacientul suna in acest context ca cetateanul - impersonal si departe de om si asta ne costa dupa cum se vede !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  •