a consumat etnobotanice... ce analize determina leziunile creierului?

21-09-2014
lavinia4
Nu este medic/terapeut
lavinia4
Buna ziua. As aveaa nevoi de cateva indicatii in legatura cu niste analize neurologice. Nepotul meu de 18 ani a consumat timp de cateva luni etnobotanice. Din pacate familia si-a dat seama mult prea tarziu si credem ca a suferit deteriorari la nivelul creierului. Intrebarea mea este ce analize ar trebui sa faca pentru a vedea ce leziuni si in ce masura i-a fost afectat creierul? RMN? Encefalograma? Multumesc
8 comentarii
0
24-09-2014, ora 22:57
vivien
Nu este medic/terapeut
vivien
buna ziua, imi puteti explica va rog ce inseamna urmatorul rezultat "plaja de hipodensitate spontana ce prezinta o zona centrala usor mai hiperdensa cu diam. axialmaxim de aprox 3.7/3.2 cm cu localizare talamic drt ce exercita efect de masa asupra V3"
va rog mult sa ma ajutati cat de repede posibil, este vorba de unchiul meu si zilnic se simte mai rau.
multumesc
0
29-09-2014, ora 18:35
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Pentru Lavinia - pentru eventualele leziuni structurale trebuie sa faca RMN. Iar pentru urmarile mentale un consult psihiatric.

Pentru Vivien - un rezultat CT (pentru ca banuiesc ca e vorba despre un CT) nu se poate interpreta decat pe baza aspectului clinic, nu stiu nimic despre unchiul dvs, nici simptome si nici examen clnic. Insa asa in mare la acest rezultat pe care mi l-ati relatat parerea mea e ca trebuie sa faca un RMN cu substanta de contrast. Suspiciunea la prima vedere este de accident vascular cerebral ischemic cu transformare hemoragica sau de tumora.
0
05-10-2014, ora 11:25
vaduca bianca
Nu este medic/terapeut
vaduca bianca
va rog sa ma ajutati cu un raspuns!Am facut un angio RMN si concluziile sunt hipoplazie ACA dreapta in portiunea A1si Stenoza distala ACI dreapta, in portiunea intracavernoasa!Am programare la cluj marti si sunt speriata de moarte ca doctorita neuro chirurg ma speriat ca pot vace un accident vascular si e grav.Ea zice ca malformatia este din nastere si eu doar acum la 27 de ani am descoperito!Sunt speriata fiindca inainte sa ajung la tomograf mam plans de intepaturi in cap si am fost diagnosticata cu nevralgia Arnold!Mau pus sa fac fizioterapie iar la 4 zile mau luat ametelile foarte mari eu cred ca de la fizio Si acum dupa 2 saptamani ametelile au aparut iar si miau spus sa fac un angio RMN.Mentionez ca am o malformatie la ochi drept din nastere de nerv optic si nu vad deloc cu acel ochi, este chiar pe partea cu hipoplazia.Ajutatima sunt foarte speriata dc am ameteli poate fi fizio devina?CAnd o sami revin?e caz de operatie cum zice neurologu?
0
01-11-2014, ora 12:59
Cornelia Elena Marin
Nu este medic/terapeut
Cornelia Elena Marin
Buna ziua,
As avea nevoie urgent de un sfat in legatura cu urmatoarea situatie:
Sotul meu a fost diagnosticat cu angiom venos cerebral in 2008. Este alcoolic cronic. In 2013 a facut o criza, a cazut si in urma loviturii la cap a suferit un hematom subdural acut - operat in octombrie acelasi an. In prezent vede dublu, nu are echilibru si cade mereu, este hipertensiv, are probleme cu ficatul, are dureri articulare - NU vrea sa urmeze tratamentele indicate de medici. Din nefericire continua sa consume alcool mult si sa fumeze. Are ideea ca nu mai are mult de trait desi are o perceptie optimista asupra vietii - are doar 48 ani... Imi puteti spune, va rog, ce as putea face sa-l determin sa renunte la acete vicii (mi se rupe sufletul cand il vad cum se chinuie!) si care ar putea fi consecintele nerenuntarii la acestea asupra organismului sau in conditiile pe care vi le-am enuntat mai devreme.
Multumesc mult pentru un sfat avizat.
0
05-11-2014, ora 17:05
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Ar trebui sa mearga la psihiatrie pentru a primi ajutor pentru renuntarea la bautura. Alcoolul in timp afecteaza creierul, ficatul si inima. Va doresc mult succes!
0
21-11-2014, ora 19:29
vaduca bianca
Nu este medic/terapeut
vaduca bianca
Ma ajuta un neurolog sau ORL-ist cu problema mea de mai sus?va rog ast un rasp de o luna de zile.iau betaserc si sermion si ametelile nu dispar definitiv
0
04-12-2014, ora 16:13
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Vaduca Bianca - ati spus ca megeti la consult la neurochirurg. Ce rezultat v-a dat Daca nu ati mers atunci trebuie sa mergeti. Eu va recomand dl prof Leon Danaila de la spitl Obregia - institutul de boli neuro-vasculare Bucuresti.
0
04-06-2015, ora 19:55
vaduca bianca
Nu este medic/terapeut
vaduca bianca
Da am fost la Domnul doctor Florian la Cluj, Mia spus ca corpul meu sa adaptat la aceasta malformatie, si ca circulatia se desfasoara ceva de genu circular si se compenseaza.nam prea inteles dar zice el nui problema.Eu cu timpu am scapat de ameteli. Doar cu arlevert.apoi orl spune cadin cauza spondilozei erau ametelile.Acum sunt bine dar la cateva luni dupa ce miam revenit am ramas insarcinata, un vis nerealizat pana acum, insa din luna a patra vad pete pe ochi ca niste molecule de apa care se plimba de sus in jos.Am fost la oftamologie si mia spus dupa tomografi fund de ochi ca am retinopatie proliferativa de prematuritate.zice ca din nastere pe acceasi parte cu stenoza este o malfoirmatie ce tine de vasele. De sange occipitale.Oare de accea nervul sa atrofiat ca nu a putut fi vascularizat corespunzator datorita stenozei si hipoplazieiACA dreapta si stenoza ACI dreapta?Mia spus ca ochiul bun este curat fara probleme si spune ca poate sarcina imi inflkuenteaza circulatia cerebrala si de acceea vad pete.Dumneavoastra ce spuneti poate avea legatura?Va rog mult sami rasp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.