Analize OK, neplaceri in cuplu din cauza secretiei vaginale albe

28-09-2012
alex815
Nu este medic/terapeut
alex815
Buna ziua,
De cativa ani, am o secretie vaginala albicioasa, de consistenta iaurtului care a inlocuit-o pe cea transparenta. Nu are miros neplacut, nu provoaca mancarimi, doar ca pateaza in alb-galbui lenjeria si prietenul meu nu mai vrea sa facem sex din cauza ca raman bucatele din aceasta secretie pe penis in timpul actului.
Am fost in 3 ani la 4-5 controale ginecologice la medici diferiti, facand examenul de secretie si pap-ul. Toate au iesit curate. Mi s-au recomandat ovule intravaginal si spalaturi interne (doar unul din medici a sugerat acest lucru).
Nu s-a ameliorat in nici un fel! Medicii mi-au spus ca asa sunt unele femei.
Mi-e greu sa cred acest lucru, fiind influentata si de prietenul meu, de dragul caruia am incercat sa gasesc un remediu. Pentru ca viata noastra de cuplu este amenintata. Nu am mai facut sex de cateva luni.
Am ajuns sa ma duc la interpretarea analizelor sperand ca medicul ma va anunta ca am nu stiu ce infectie... Dar nu, se pare ca nu am nimic.
Va rog sa ma ajutati : este normal sa fie asa? ati intalnit astfel de cazuri? chiar cand foloseam irigatorul inainte de sex, prietenul meu imi spunea dupa act ca iar a fost prezenta acea secretie alba.
Nu am luat anticonceptionale pana acum. Daca incep sa iau, sunt sanse ca secretia sa devina transparenta?
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
28-09-2012, ora 17:45
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Incep prin a spune ca prietenul tau e un mare badaran.
Ce conteaza cel mai mult este ca analizele sunt Ok si tu esti sanatoasa. Citeste pe net despre mucusul cervical si vei vedea schimbarile lui in cursul unui ciclu menstrual si te vei lamuri. Vei vedea ca este diferit si de la o femeie la alta, nu numai pe durata unui ciclu.
Pentru igiena ta, foloseste absorbante zilnice si nu mai fa spalaturi. Iti poti deregla flora interna si ajungi la alte probleme apoi.

Pe badaran, lasa-l!
0
28-09-2012, ora 18:25
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Buna, are dreptate danacatalina, prietenul tau este un badaran.ar trebui sa-i spui ca si sperma lui e prea alba si te deranjeaza, ar trebui sa fie mai transparenta..chiar astazi am raspuns la un mesaj despre aceasta secretie alba, care e absolut normala dupa cum o descrii tu, care ar trebui sa fie un afrodisiac pentru barbati, nu sa-l deranjeze..Si despre secretia transparenta e total altceva din cate stiu eu, apare in momentul in care esti stimulata de prietenul tau si cea alba de care zici are rolul de-a ne proteja de bacterii, infectii..si nu e bine sa ne spalam in interiorul vaginului doar dupa problemele mentruale si daca prietenul termina inauntru..numai bine, pa, pa
0
28-09-2012, ora 22:22
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Uite ce am gasit eu in legatura cu mucusul cervical...

http://www.beautifulcervix.com/cervix-photo-galleries/photos-of-cervix/

Da-i la badaranul tau sa vizioneze, apoi da-i papucii!
0
30-09-2012, ora 12:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi bine să urmaţi un tratament homeopatic. În situaţia descrisă, celelalte opţiuni terapeutice nu au efect, după cum aţi văzut deja.
0
30-09-2012, ora 21:17
alex815
Nu este medic/terapeut
alex815
Buna seara,
Va multumesc mult pt comentarii si sugestii! Voi discuta cu prietenul meu.
De la urmatoarea menstruatie, am sa incep sa iau anticonceptionale, dupa reteta bineinteles, nu de capul meu. Sa vad daca asa se regleaza secretia si nu mai este asa albicioasa.
O sa ma interesez si de tratamentul homeopatic. Marturisesc ca nu stiu aproape deloc ce presupune un astfel de tratament.
Va incurajez sa-mi lasati mesaje in continuare. Poate cineva a mai avut astfel de probleme si le-a rezolvat?
Inca o data, multumesc pt raspunsuri!!
0
13-11-2012, ora 20:51
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
buna, alex815, cum mai esti?ai reusit sa mergi la medicul homeopat?si daca da, ce tratament ti-a dat?..astept sa vad cum esti...pa, pa
0
17-01-2013, ora 17:22
anrox
Nu este medic/terapeut
anrox
Am si eu aceeasi problema cu secretia, nu cu iubitul meu.Eu iau anticoncep.si mai groasa e secretia si abundenta.Nu mai am chef sa fac dragoste cu iubitul pt ca ma deranjeaza ff tare.uneori fac firimituri in pat si pur si simplu imi e jena;eram ff activi pana acum 5 luni.am intrat in depresie pt ca nu stiu ce sa mai fac.
daca aveti si pt mine o portita de iesire as fii tare fericita.
multumesc.
0
05-03-2013, ora 14:44
alex815
Nu este medic/terapeut
alex815
Buna ziua! @ Michelin: Totul e neschimbat, secretia aceea inca exista. Nu am ajuns la homeopat, incepusem sa iau pilule de coada soricelului si sa fac spalaturi cu un ceai pt astfel de probleme cumparat din farmacie (nu-mi aduc aminte numele). Faza e ca intre timp, m-am despartit de 'prietenul' meu si consider ca inactivitatea sexuala a cantarit mult in decizia lui, repet decizia lui, de a rupa orice legatura cu mine (chiar asa s-a intamplat).
Eu sunt ok, nu mai cred ca am o problema, pur si simplu asa sunt eu. A-mi cere sa rezolv asta, e ca si cum m-ai pune sa-mi schimb grupa sanguina. Cine te iubeste, te accepta asa. Analizele mi-au iesit intotdeauna bune. A fost o perioada grea.
Multumesc frumos de intrebare! :)

@anrox, ai fost la ginecolog? ai facut analiza de secretie? ce rezultat?
Imi pare rau ca treci prin asta, stiu cum este. FRUSTRANT. E groaznic.
0
05-03-2013, ora 20:53
anrox
Nu este medic/terapeut
anrox
Din pacate dupa multe drumuri la ginecolog si multe recoltari si bla bla de la un dr care trebuia sa iasa de mult la pensie..ne-am hotarat sa ne facem analiza sangelui eu si partenerul meu.Medicul de familie ne-a prescris un medicament pana la aflarea rezultatelor ( i-am spus tot ce am facut pana acum ), din start ne-a dat sa luam o doza unica de 4pastile de flagyl.Mie mi-a fost rau cateva zile:stari de voma, dureri de cap si o stare de moleseala, dar partenerul meu nu a avut nimic.Eu am si ceva probleme cu fierea si de aceea sunt mai sensibila.In cateva zile am simtit ceva imbunatatiri remarcabile: nu miros de peste nu mancarimi nu secretii enervante.Bucurie mare ne-am luminat la fata si la minte.
Rezultatele de sange au fost bune, nimic ca vre-o bola venerica sa se arate;hiv, herpes, sifilis si alte boli.
Medicamentul care la-am luat era pt. gardnerella si totodata pt giardia, deci;dr a spus ca in vaginul femeii sunt anumite bacerii care sunt active mai mult sau mai putin.depinde de la fem le fem.Eu sunt o fem activa sexual.
Oricum, acum nu mai conteaza, doar stiu bine cu siguranta ca la ginecologul acela nu ma mai duc, am fost 6luni la el si nu mi-a gasit nimic si ma mai intreba, , cine mi-a zis ca am ceva ?", eu stiam si simteam :miros si etc iar el era orb.Bun si facut.
A-i si tu grija de tine si ms de comentariu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O viața sexuală activă ne ajută să fim mai sănătoși și mai performanți la locul de muncă
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbați, în relațiile pe termen lung
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •