Analize ginecologice

15-05-2013
adry023
Nu este medic/terapeut
adry023
Buna ziua ! Am facut un set de analize si as dori sa aflu ceea ce implica fiecare rezultat si rezolvarea fiecarei probleme. LA Sistemul Bethesda : NEGATIV PT LEZIUNE INTRAPELIANA SAU MALIGNA : modificari celulare reactive asoc. infl. La examen microscopic frotiu coloral Gram : Relativ frecvente celule epiteliale superficiale si PMN, flora mixta (bacili Gram pozitivi, bacili Gram negativi, coci Gram pozitivi). Secretie vaginala : nu s a izolat flora cu semnificatie patogena. Cultura fungi : candida albicans. La descriere si diagnostic citologic nu prea inteleg, e ceva...celule scuamoase cu modif reactive...celule endocrine reactive. Va rog, raspundeti urgent. Multumesc Anticipat !
7 comentarii
0
15-05-2013, ora 16:03
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Uite urgent iti spun sa stai linistita rezultatul e bun doar scrie clar negativ ptru o leziune..si exista si o infectie cu CAndida, , flora mixta..Si o inflamatie care se datoreaza acestor infectii locale.Stai calma ca se trateaza.Toate femeile active sexual fac aceste infectiii macar o data in viata.
Du-te la doctorul tau si -ti va prescrie tratamentul necesar pentru aceste infectiii. In rest linisteste-te si multa sanatate.
0
15-05-2013, ora 16:05
adry023
Nu este medic/terapeut
adry023
Va multumesc foarte mult ! M ati linistit. Multa sanatate va doresc !
0
15-05-2013, ora 16:06
adry023
Nu este medic/terapeut
adry023
Cu celulele scuamoase si endocrine nu am dc sa ma sperii ?
0
15-05-2013, ora 16:58
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Aceste celule sunt reactive adica raspund la tratament, , , , , adica frotiul prezinta inflamatii care raspunde la tratament. Stai calma totul este si va fi ok, , , , , dar pt Linistea ta sufleteasca dute la doctorul tau si ai sa vezi ca nui nimic grav.
0
15-05-2013, ora 18:11
adry023
Nu este medic/terapeut
adry023
Va multumesc foarte mult !!!!
0
04-10-2013, ora 19:11
Royals
Nu este medic/terapeut
Royals
Buna ziua! Am 20 de ani si doresc interpretarea urmatorului buletin de examen citobacteriologic.

Celule superficiale +
Celule intermediare +
Granulocite +
Histiocite +
Bacili Doderlein +
Candida spori +

Clasificare Papanicolau CII
Clasificare Bethesda - reactiv bening
0
25-11-2015, ora 19:14
isabellaqwerty
Nu este medic/terapeut
isabellaqwerty
Buna seara, va rog mult de tot sa ma ajutati, am fost cu analizele la interpretare la o doamna doctor si mi s-a spus ca totul e inregula. Cu toate astea am o scurgere vaginala destul de abundenta si urat mirositoare care apare frecvent si la fel de frecvent dispare in contact cu Miconazol Crema. Multumesc anticipat
Examen bactereologic secretie vaginala.

Doua fronturi obtinute din etalarea secretiei vaginale.
Coloratii efectuate : Giemsa si Gram.

Frontiurile comporta:

Celule epiteliale pavimentoase superficiale
-rare izolate si placarde

Celule epiteliale pavimentoase intermediare
-frecvente izolate si placarede

Leucocite polimorfonucleare
-rare

Flora microbiana
-abundenta

Flora microbiana - tip
-coci Gram pozitiv
-cocobacicli Gram variabil

Diplococi
-absenti

Candida
-absenta

Trichomonas vaginalis
-absent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.