Analize-teste pentru Alzheimer

03-02-2008
spiritosa
Nu este medic/terapeut
spiritosa
In curand vom face o vizita la Centrul Memoriei cu bunica..As vrea sa stiu, va rog, in ce consta cap-coada o vizita de genul acesta, cam ce teste si analize se fac si..mai ales...daca in timpul discutiilor cu medicul, bolnava trebuie sa fie de fata. Intreb asta deoarece nu stim cum sa ne mai comportam cu ea.in momentele cand este lucida si inceram sa-i explicam cam ce se intampla. Niciodata nu apucam sa ajungem in miezul problemei pentru ca se enerveaza si plange :( Sunt necesare mai multe vizite?? Adica ar fi mai bine daca am merge noi singuri sa vorbim cu medicul si in alta zi cu bunica? Cu multumiri
2 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie să mergeţi cu bunica. Este de aşteptat ca medicul să discute întâi cu dv, apoi să încerce să discute cu bunica singură, dacă nu reuşeşte să vă cheme şi pe dv. Dar diagnostic fără pacient nu se poate pune. Analize este cel mai probabil că nu se vor face, diagnsoticul demenţei senile este un diagnostic prin excelenţă clinic.
0
13-04-2009, ora 11:37
stefy.gps
Nu este medic/terapeut
stefy.gps
caut un raspuns la o intrebare legata de sanatatea mea.pana la casatoria mea care a avut loc acum un an si jumatate am fost tot timpul moderat si sigur pe mine de cate ori plecam cu prieteni mei la o bere de o vreme incoace de cand cu interzicerile sotiei mele de a mai pleca si de a nu mai bea deloc alcool simt o frustare ingrozitoare de privare de libertate pe care i-am aduso la cunostinta in nenumarate randuri dar fara succese ajungandu-se si la certuri acum cand scap undeva vorba romanului "scap ca vaca in lucerna"fara sa mai imi pese pe moment de nimic.binenteles cu mii de regrete a doua zi dar problema este ca am inceput sa devin usor violent verbal...nu fizic...vorbe pe care nu le mai pot controla, jigniri...etc.si imi este teama caci nu stiu a cui e problema...tind spre o boala psihica ?-nu vreau sa o pierd...o iubesc enorm.ce e de facut.?????.cu respect stefano!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: