Analiza tiroida autoimuna

03-03-2015
suflet trist10
Nu este medic/terapeut
suflet trist10
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca stiti ce analiza trebuie sa fac pentru a depista daca am sau nu tiroidita autoimuna.

Va multumesc.
4 comentarii
0
03-03-2015, ora 23:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu pt tiroida fac TSH se face gratuit cu bilet de la medicul de familie sau cu 34 ron contracost dar poti merge sau suna la un centru privat si iti poate spune la telefon care este si cat costa.
0
04-03-2015, ora 09:20
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
In principiu se fac; ecografie, ATPO, TG, TSH. Se vor lua in considerare si daca afectiunea a aparut pe un fond infectios(bacterial, virusi, etc)...
0
04-03-2015, ora 10:35
suflet trist10
Nu este medic/terapeut
suflet trist10
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am facut Anti-TPO, FT3, FT4, T3 total, T4 total si TSH care mi-au iesit in limite normale, dar am omis, din nestiinta, analiza TG.
Am niste noduli, chisturi, adenopatii reactive care imi dau bataie de cap si de aceea tot investighez problema.
0
04-03-2015, ora 15:35
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Depinde daca afectiunea dvs. e pe fond autoimun sau infectios, in functie de asta trebuie condus tratamentul. O ecografie si o vizita la un edo-bun ar putea lamurii lucrurile. Atata vreme cat analizele sunt normale si afectarea tiroidei nu se leaga de alte afectiuni endocrine, de regula se face doar un tratament de sustinere a functiei tiroidiene cu vitamine, naturiste(extract de sanziene, etc) fara a intervenii cu alte tratamente agresive(administrare de hormoni, extirparea glandei, rai, etc).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •