Analiza la sange gresita?

07-10-2014
LorenaG
Nu este medic/terapeut
LorenaG
Buna seara.
Am efectuat un rand de analize in ziua a 3 de ciclu menstrual, din toate analizele una a iesit ca nu ar corespunde intervalului si anume : Cortisol seric cu valoarea mea de 14.64 ug/dL, iar intervalul laboratorului era : pentru recoltare AM= 6.2- 19.4 si pentru PM= 2.30-11.90, mi s-a recoltat sange la ora 9:11 AM deci fara sa am cunostinte medicale, am observat ca ma incadrez intervalului AM ( conform valorilor), deci intrebarea mea : Este eronat rezultatul acestei analize sau analiza este corecta, dar este o greseala de tiparire?
Astept cu interes raspunsul d-voastra.
Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
14-10-2014, ora 11:58
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Pana la urma v-ati raspuns singura - pentru ca analiza a fost recoltata dimineata, va incadrati la primul interval de referinta (AM), deci aveti o valoare normala a cortizolului.
De ce va ganditi la greseala de tiparire?
Numai bine!
0
16-10-2014, ora 21:25
LorenaG
Nu este medic/terapeut
LorenaG
Pusesem intrebarea in sensul in care vroiam sa inteleg de ce mi s-a specificat pe rezultatul analizelor ca nu ma incadrez intervalului AM desi eu ma incadrez. Dar acum ca mi-ati comunicat ca nu sunt motive de ingrijorare m-am linistit. Oricum o sa ma prezint cu analizele si la medic.
Va multumesc mult pentru raspunsul oferit.
0
17-10-2014, ora 09:35
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Se pare ca nu am inteles eu care era problema. Poate din cauza ca nu ati recoltat analiza la ora 8.00 cum se indica de obicei. Din punctul meu de vedere nu e gresit nici asa, intre orele 5-10 exista un nivel crescut de cortizol si dvs. v-ati incadrat in acest interval orar. Acum depinde si ce date sunt introduse in programul din calculatorul laboratorului respectiv, in functie de acestea va apare ca analiza corespunde sau nu intervalului.
Cel mai bine este sa mergeti la medicul care le-a recomandat.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •