Analiza Anticorpii antinucleari pozitiva

17-04-2011
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua as dorii daca se poate sa ma lamuriti, mi-am facut analiza pt anticorpii antinucleari si mi-a iesit pozitiva si am facut apoi si Profilul ANA { nRNP/Sm, Sm, SS - A (Ro), Ro-52, SS-B (La), Scl-70, PM-Scl, Jo-1, CENP-B, PCNA, dsDNA, Nucleosom, Histone, Proteina P ribozomala, AMA-M2 } si mi-a iesit totul negativ, se poate sa ma lamuriti va rog daca sufar de o boala autoimuna sau ce ar putea sa fie? Mentionez ca de aproape 2 ani ma confrunt cu dureri musculare, articulare, uneori parestezii, spasme musculare, uscaciunea gurii si probleme de piele, ganglionii cervicali sunt si ei inflamati aproape tot timpul. Mentionez de asemenea ca am facut si analizele pt HIV, VDRL, Hepatita B, Hepatita C, HLA-B27 si toate au iesit negative...deasemenea VSH, ASLO, factorul reumatoid, LDH, STGO, STGP, glicemia, Calciu Magneziu din sange, proteina C reactiva, FT4, TSH, toate imi ies in limite normale, am facut deasemenea si eco la tiroida si nu prezinta noduli. Ce mi s-a descoperit a fost Candida Krusei la urocultura. Astept cu nerabdare parerea d-voastra, chiar nu stiu ce sa mai cred, e sau nu vorba despre o boala autoimuna? Va multumesc anticipat.
11 comentarii
0
15-03-2018, ora 17:01
saly30
Nu este medic/terapeut
saly30
Buna ziua, același lucru mi s-a întâmplat si mie si nu stiu ce sa înțeleg, am sa nu am lupus.Vi s-a răspuns ceva?
0
15-03-2018, ora 19:28
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
se numeste sjogren's syndrome...este boala autoimuna.Da 30 % din pacienti au analize negative !!! google aceasta boala...si vei intelege ca ataca toate organele, Nu exista tratament decit un medicament se numeste cevimeline sau evoxac...care stimuleaza glandele salivare si mai reduce uscaciunea...se dau tot felul de medicamente ptr celelalte simtome.ptr dureri.Boala nu omoara dar te chinuie.in cazuri rare apar complicatii serioase...Daca puteti sa google in engleza...veti vedea ca multe din simptoamele voastre sint descrise pe forumuri...Se spune ca nu scurteaza expectanta la viata dar e foarte chinuitoare...si propria familie nu te intelege din pacate.
0
13-04-2018, ora 14:22
saly30
Nu este medic/terapeut
saly30
Din nou va scriu, in Martie am făcut analiza Ana care a ieșit pozitiva ca si c3, c4, am luat plaquenil, după o luna am repetat si culmea a ieșit negativ dar eu continui sa ma doară oasele degetele de la mâini, articulațiile, febra musculara si la mâini si la picioare, dureri de cap, știți simptomele.E posibil sa fi greșit analiza ?Mai repet in Octombrie analiza, până atunci plaquenil.Ce părere aveți?
0
12-09-2018, ora 19:46
gabryella2018
Nu este medic/terapeut
gabryella2018
Buna seara! Saly30 imi poti spune ce reactii adverse ti-a dat tratamentul cu plaquenil?
0
17-09-2018, ora 20:37
saly30
Nu este medic/terapeut
saly30
Buna seara, de sase luni de când iau plaquenil eu tot așa ma simt, fara putere cu dureri de oase si mușchi, ma doare capul tot timpul si mi se face rău mai mereu, am probleme cu glicemia adică îmi scade, chiar s-a întâmplat ca m-a luat smurdul de la locul de munca, apoi am citit in prospect ca plaquenilul scade glicemia, sunt amețita tot timpul, ma dor ochii, uneori vad in ceata, sunt atâtea care ma dărâma pur si simplu si nu vreau pt ca am un copil de 4 ani cu care trebuie sa ma joc sa il duc afara si am si loc de munca unde trebuie concentrare si atenție.Uneori cred ca o sa cedez simt ca nu mai pot.Sotul se enervează când vede ca îmi e rău sau zic ca ma doare cate ceva, si rar zic doar ca se vede pe fata mea ca nu sunt ok.
0
18-09-2018, ora 16:11
gabryella2018
Nu este medic/terapeut
gabryella2018
Cum putem lua legatura in privat? as vrea sa discutam mai multe.
0
19-09-2018, ora 19:17
saly30
Nu este medic/terapeut
saly30
Facebook Holiciuc Daniela
0
01-02-2022, ora 20:05
AlexTab
Nu este medic/terapeut
AlexTab
Buna seara!
Care a fost pana la urma diagnosticul? Si mie mi-a iesit ANA pozitiv dar alte analize (precum anticorpi anti ADN dublu catenar negativ).
0
04-04-2022, ora 16:58
mikigaby
Nu este medic/terapeut
mikigaby
Buna,
si mie mi-au iesit la na extins anti nRNP/Sm pozitiv. /restul sunt negative. /ce sa inteleg ca am in conditiile in care restul analizelor sunt bune. Precizez ca am ajuns aici datorita une urticarii cronice idiopate.

va multumesc
0
23-08-2022, ora 01:33
Utilizator@4
Nu este medic/terapeut
Utilizator@4
Bună seara!! Și eu ma confrunt oarecum cu aceeași situație. Eu cred ca am lupus, am toate simptomele iar analizele au iesit bine, ma refer la Ana extins, Vsh, Totul negativ. Am ieșit pozitiva la anticorpi cardiolipinici igg și anticorpi beta 2 iar la electroforeza proteinelor albumina scazuta, alfa 2 mare, beta mare și raportul g/a scăzut. De 3 luni ma simt foarte rău, dureri musculare, sensibilitate la lumina, oasele toate pocnesc, ma doare cumplit spatele, ametesc, am stari de lesin, nu ma pot concentra la ceea ce fac și uit repede.iar mai nou am tensiune cea mai mare valoare 150 cu 102. Menționez ca nu am avut probleme cu tensiunea niciodată pana acum și am 34 de ani. A mai pățit cineva?ma poate ajuta cineva? O seara buna!
0
15-05-2023, ora 23:14
Gocke
Nu este medic/terapeut
Gocke
Buna, ai vreun diagnostic la problemele mentionate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.