Amoxicilina

11-05-2012
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Bunaziua! Am Stafilococ aureus coagulazo-pozitiv. In antibiograma imi arata ca e rezistent la penicilina dar e sensibil la Amoxicilin-Acid clavulanic. Eu am primit tratament cu Ospamox. Pe prospect scrie ca are actiune slaba la stafilococ sau nula. In plus e o penicilina. Va rog foarte mult sa ma lamuriti. E ok tratamentul sau il iau degeaba...Va multumesc!
3 comentarii
0
12-05-2012, ora 15:26
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Il iei degeaba. Intrerupe si ia Augmentin 625 mg timp de 7 zile 2 cpr pe zi, 1 la 12 ore.
0
13-05-2012, ora 14:25
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Va multumesc f.mult! Aveti dreptate. Acum am citit la Augumentin ca, contine si acid clavulanic. O sa-l iau.
0
25-08-2012, ora 14:24
mykydj
Nu este medic/terapeut
mykydj
AM si eu acelasi stafilococ auriu. Am avut probleme mari cu acneele, foarte mari pana la ganduri dincolo de limte gen: oare o sa mai scap vreodata??? Probleme atat pe fata cat si pe cap d enu puteam sa pun capul pe perna noaptea de durere, o simteam pana-n inima creierului. Am facut antibiograme peste antibiograme, sedinte laser, cu ultraviolete, de creme de milioane de lei ptr reglarea sebumului nici nu mai spun ca ma apuca durerea de cap cati bani am dat de-alungul anilor. Am incercat toate antibioticele, toate astea aveau efect doar pe durata tratamentului. Cum le opream problema reaparea. Am avut sansa sa iau din franta un antibiotic strict ptr probleme acneice timp d e vreo 4 ani, insa cum l-am oprit cum au aparut problemele; mynociclin se chema, luam cate una pe zi. Acum mai nou au inceput sa-mi apara niste furuncule imense. Sfatul meu e urmatorul, nu vei scapa niciodata de probleme, daca nu te duci la Cantacuzino ptr prepararea unui autovoccin. Ceea ce am afcut si eu, deja sunt la a treia cura si multumesc lui dzeu problema s-a vindecat in proportie de 80%, fara antibiotice fara nimic, doar stimularea sistemului imunitar. Acum depinde d ela caz la caz, unii il au mai puternic altii mai slab. Dar eu zic s ate duci, chiar daca-l omori acum cu antibiotice in mare parte, sistemul imunitar tot va fi slab pe partea asta, si oricand va reaparea. Eu regret ca n-am deschis ochii din timp acum ani de zile ca sa nu mai am urmarile bolii, si cand inca se mai producea cantastim si altele. Acum vor sa distruga de tot Institutul, deja l-au declarat falimentar ca nah interesele sunt de miliarde de euro, bumuri cu teren etc. Du-te cat inca mai ai posibilitatea si vor inchide si sectia de autovaccinuri ! Sau daca nu cotizeaza ani de zile la colosii farmaceutici(creme de sute de roni care nu trateaza macar cauza ci doar efectele, infectiile) si bine-nteles si sistemul dermatologic, doctorii, care nu urmaresc in cazul asta decat dependenta de ei ani la randul. Atrebuit sa ajung in ultimul stadiu din ce in c emai rau ca sa ma trimita doctorita dermatolog la cantacuzino, ca altfel cotizam mult si bine inca pe creme reglatoare, sedinte cu laser etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.