Amortirea sezutului si in spatele coapselor

04-11-2013
Adriana Negruti
Nu este medic/terapeut
Adriana Negruti
Am de vreo 10 zile o amorteala ciudata la stat pe scaun, combinata cu un fel de arsura/durere usoara a intregii zone a sezutului si a spatelui coapselor. Banuiesc ca este din cauza ca mi-am fortat coloana fiind indoita in arc, cum faceam la balet pe vremuri si nu eram incalzita sau, am ridicat ceva fiind in pozitie nepropice pentru efort...
Credeti ca este o mica tendinta de hernie de disc? Efectiv, nu scap de amorteala asta nici dupa ce dorm, de parca patul e prea tare si zona sezutului e mereu apasata(eu dorm numai pe spate pentru ca am avut cancer de san si sunt operata la ambii sani, la unul am reconstructie si silicon, la altul doar o operatie mica, dar mi-e incomod sa stau pe partea aceea) si ma chinui zilnic, imi vine sa ma scol de pe scaun mereu, pentru ca tesutul sezutului e de-a dreptul traumatizat, ca atunci cand stai pe ceva tare mult prea mult timp si strivesti carnea exagerat...
Ce credeti ca ar trebui sa fac? Trebuie sa vin la slujba, nu stiu daca pentru asa ecva imi da cineva concediu...
Va multumesc anticipat,
Adriana
1 comentarii
0
05-11-2013, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Intr-adevar, aveti perfecta dreptate: este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.