Amorteala temporara mana stanga si piciorul stang

31-01-2012
ralu26
Nu este medic/terapeut
ralu26
Buna ziua,

Am aproximativ 3 luni de cand fac investigatii, scap de o boala, dar dau de alta. Voi incerca sa scriu pe scurt istoricul meu.
Initial m-am confruntat cu o durere de cap insuportabila timp de o saptamana. Mentionez ca aceasta durere nu a cedat sub actiunea niciunui analgezic: Aulin, Nurofen, Piafen. M-am prezentat unui medic neurolog care, in urma unei consultatii si a unui examen CT (rezultat normal conform varstei mele de 26 de ani), mi-a pus diagnosticul: Nevralgie - nerv arnold bilateral si mi-a dat un tratament cu Movalis 75mg injectabil timp de 7 zile. Am urmat acest tratament, timp de 5 zile m-am simtit relativ bine, dar dupa 2 zile de la terminarea tratamentului m-am prezentat la Urgente Neurologie cu dureri de cap foarte mari (in special ma durea in spatele capului si aveam o tensiune musculara ca o banda stransa in jurul capului si la nivelul muschilor fetei: ochi, obraji, barbie). M-au internat in spital si mi-au administrat Mydocalm, Piafen si injectabile. A doua zi mi-au facut fisa de externare pe motiv ca nu prezint un caz care sa necesite internarea mea in spital. Mi-au recomandat un examen IRM angio-cerebral pentru a investiga existenta unei posibile tumori. Rezultatul IRM-ului a fost unul in parametri normali, conform varstei mele. Dupa acest rezultat, neurologul m-a trimis acasa si mi-a zis ca totul este 'in capul meu' si mi-a prescris Gabaran (pentru o luna de zile) si Diclofenac injectabil (7 zile). Vazand ca medicamentul Gabaran este prescris pentru epilepsie si pentru dureri neuropate, am hotarat sa consult o a doua parere. Am fost la un spital din Bucuresti la Radeologie, unde mi s-a spus ca primele doua coaste cervicale sunt 'in plus' (hipertrofia apofizelor transverse C7, Ascutirea apofizelor maforme C6, Procese articulare transverse C5-C6) si una din vertebrele cervicale este putin mai 'ascutita' decat celelalte si mi s-a recomandat un consult neurologic in acel spital. La neurologie mi s-a recomandat consult oftalmologic (rezultat normal), consult endocrinologic (rezultat normal), consult ORL (rezultat normal) si analize pentru boli autoimune (anticoagulant lupic, antitrombina 3, proteina C si proteina S libere) care au avut rezultate in parametri normali. Ulterior, m-am prezentat unui medic reumatolog care mi-a dat fizioterapie (ultrasunete si interferential) si kineto timp de 10 zile pentru coloana cervicala. Dupa primele 6 zile de tratament, a inceput o durere de cap insuportabila care ma lasa sa dorm decat dupa ce luam Voltaren 100mg si Mydocalm de 150 mg, dar tensiunea musculara tot nu a disparut. Mentionez ca in urma controlarii pozitiei mele in scaun (lucrez 12 ore la calculator pe zi) durerile de cap au disparut, dar am ramas cu aceeasi presiune (tensiune musculara) foarte iritanta la nivelul gatului (partea din fata), spatele urechilor, muschii fetei, in special obraji in partea de jos, muschii de la nivelul buzelor si uneori de la nivelul ochilor.
Am inceput un tratament traditional prin acupunctura. Durerile mele s-au mai ameliorat putin, in schimb am cateva zile de cand imi amorteste mana stanga ( de la cot in jos ) si piciorul stang (laba piciorului). Aceste amorteli apar indeosebi cand stau la birou. Mentionez ca nu imi pierd simturile daca ating zonele amortite, ci am acea senzatie de 'ace'. Am fost la neurolog si mi-a spus ca la mana poate fi de la cervicala (am doua coaste cervicale in plus), dar amorteala din picior nu am apucat sa o investighez. Cardiologul mi-a zis ca este exclus sa fie de la circulatie deoarece am facut un consult destul de detaliat si mi-a spus ca nu prezint semne de ingrijorare.
Va rog ajutati-ma cu un sfat. Ce investigatii ar trebui sa mai urmez.? Va multumesc mult!
3 comentarii
0
31-01-2012, ora 22:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
cred ca am mai scris..
0
31-01-2012, ora 22:35
ralu26
Nu este medic/terapeut
ralu26
Buna seara. Am mai postat un subiect despre problema mea la http://forum.romedic.ro/prod/Tensiune_musculara_la_nivelul_fetei, _gatului, _spatele_urechilor_063919.html. Din pacate, am simptome noi. Doctorii pe care i-am consultat nu vad legatura intre dureri de cap si amorteala in mana si piciorul stang. Va multumesc.
0
31-01-2012, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema D-voastra este situata la limita dintre neurologie si neurochirurgie, prin urmare nu are legatura cu ortopedia (afectiuni osteoarticulare, ale aparatului locomotor).
Prin urmare, trebuie sa adresati aceste intrebari pe topicele de neurologie sau de neurochirurgie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.