Amorteala partiala deget mic mana stanga + o mica parte din palma sub deget

06-12-2015
StefanMC
Nu este medic/terapeut
StefanMC
Va salut

Ma numesc Stefan. Am 35 de ani. 1.80 93.9 kg. De aproximativ o luna degetul mic de la mana stanga este partial amortit, initial mi-a fost si palma de sub deget, dar am impresia ca a disparut, ramanand doar degetul. Il pot folosi la tastatura, il pot folosi in mod normal, dar simt senzatia de amorteala in el aproape tot timpul. De asemenea, sunt momente cand simt sangele, sau oricum ceva rece miscand in cap in partea dreapta a capului, si am impresia ca exista un punct foarte sensibil in emisfera respectiva.

O mica descriere. Pana acum un an am fost foarte activ fizic, alergat, fotbal, bicicleta, motocicleta, munte, dar in urma unui accident de masina/bicicleta ( eu eram pe bicicleta, si un istet nu m-a vazut si a intrat pe contra sens in mine ), am renuntat cateva luni total la sport si miscare in urma operatiilor, iar ulterior am reinceput miscarea dar foarte foarte rar si fara spor, pentru ca m-am facut cat un ursulet, atingand recordul all time de 97 kg la 1.80 inaltime. De asemenea, am inceput sa fumez ca turcii, 2 pachete zilnic. Inainte fumam doar 1 pachet :D

Acum o luna si ceva mi-am dat seama ca tensiunea mi-e in neregula, 14 cu 9 ( beam 3 4 cafele mari, adica 10 mici de cafenea pe zi ), si am renuntat la cafea total. Dupa 1 saptamana, tensiuna mi-a revenit la normal ( am folosit tensiometrele bunicii si al tatalui pentru monitorizare ).

Apoi dupa cateva zile, de vreo 2 ori am crezut ca lesin, si cred ca nu am picat pentru ca m-am ridicat brusc de pe scaun si am facut cateva miscari de inviorare. Apoi, intr-o dimineata m-am trezit cu degetul si palma partial amortite. Cateva nopti la rand inainte am dormit pe mana stanga, fiind inghesuit din motive obiective, si ma trezeam des cu mana amortita cum dormeam pe ea.

Dupa 2 saptamani de amorteala a degetului, am renuntat total si la fumat ( de la 2 pachete la 0!! Yupii! ), si am inceput sa alerg si sa fac exercitii zilnic, cel putin una din ele in fiecare zi. Am slabit rapid pana la 93.9, ultimul cantar oficial :)) Sper sa ating 85, printr-o minune, cat de repede. Nu ma infometez, doar ca tin post si am injumatatit portiile. E prima oara cand tin post, dar niciodata nu e prea tarziu.

Dupa a doua zi de lasat de fumat, pe langa amorteala ( care evident nu e rezultatul lasatului de fumat ) m-am trezit si cu senzatia asta din cap, ca si cum as simti sangele cum circula prin creier in partea dreapta. Uneori cand alergam in primele zile parca imi simteam creierul aerisindu-se, adica o senzatie de sange rece circuland prin el, ca si atunci cand bei apa rece intr-o zi cand nu ai baut apa de cateva ore.

2 saptamani nu am dormit fara ceai de tei si Dormimax, si ceai de tei trebuia sa beau toata ziua pentru ca eram incredibil de anxios si agitat, dar asta a trecut. Si de dormit am dormit minim 7 8 ore datorita ceaiului si pastilei.

Fizic ma simt in regula, adica de exemplu cand alerg ma simt excelent, cred ca e apogeul zilei cand fac exercitii, minus discomfortul normal creat de lipsa de exercitiu. Sunt tare si in maini si in picioare, nu mai ametesc, doar in unele seri mai trebuie sa beau ceai de tei sa pot adormi, 2 cani ma fac KO.

Ca ultima idee, in afara timpului liber, cand lucrez, sunt la calculator majoritatea timpului. Deci am un job foarte sedentar.

Ideea e ca degetul nu ma lasa, s-a mai disipat senzatia, dar parca as merge la un control medical, pentru ca intru la idei, nu mi-as dori un atac cerebral, si as vrea sa pot sa am o viata activa in continuare.

Intrebarea e, ce sa aleg, neurochirurg, neurolog? Unde sa merg? Oare ce am patit? Nu prea am avut tangenta cu doctorii in general, si habar nu am ce doctor de familie am, pentru ca daca mi-am facut vreun control, am preferat clinici particulare.

Multumesc pentru timp si rabdare.
2 comentarii
0
07-12-2015, ora 13:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Neurolog
0
07-12-2015, ora 17:45
StefanMC
Nu este medic/terapeut
StefanMC
Amin. Neurolog sa fie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.