Amorteala mainii drepte dupa 5 minute in care e folosita la ceva mai solicitant

30-01-2008
adriana adina
Nu este medic/terapeut
adriana adina
Cum depun un efort mai mare imi amorteste mana dreapta ( mai ales cand folosesc mana, si seara cand ma asez sa dorm)incepand de la cot in jos si in sus, in circa 5 minute nu mai simt mana, si daca sunt in pat si nu ma ridic cand incepe amorteala incepe sa ma apese o durere in mai multe locuri - putin mai sus de cot de unde incepe durerea, cam la 10 - 15 cm in continuarea degetului mic, si in partea inferioara a umarului.Noaptea durerea ma trezeste de 4 - 5 ori, si trebuie neaparat sa me ridic in picioare si pur si simplu sa stau in picioare, minim 10 - 15 minute.Acum vreo 2 ani cand a inceput aceasta pb, care se, manifesta cu amorteala fara durere, era suficient sa o misc putin si sa fac un exercitiu de miscare a mainii pt un minut, insa acuma s-a agravat si este foarte dureros.
Am 28 ani si administrator de pensiune, cand nu am camerista fac eu curat ( sau orice fel de munca mai grea care solicita mana, chiar si daca scriu ceva, in mai putin de 2 minute dela mana e obosita si nu mai pot continua), si cum insist cu o activitate mai mult de seara incep problemele.
In momentul de fata si cand stau la masa cu mana sprijinita pe masa imi amorteste mana, la fel cand tin geanta pe bratul semiridicat, si nu mai am forta in mana asa cum aveam inainte.
Am facut analize cand au aparut simptomele, reumatism nu am, am facut un dopller la mana dreapta si circulatia este normala, nu se vede nimic anormal.A, m fost la dr si nu au gasit nimic neanregula.
Pe timpul durerilor ma dau cu antiinflamator, dar durerea nu se diminueaza deloc.
Cineva mi- spus sa iau vitamina B, ca poate articulatiile, cartilagiile nu sunt elastice si din cauza asat apare durerea.Iau de o sapt insa nu vad o ameliorare.
O prietena mi-a povestit despre o cunostinta de a ei care a suferit un mic accident si din cauza socului din momentul imapctului i s-au incalecat nu stiu ce vene sau cartilagii, ceva de genul acesta, si avea cam aceleasi simptome care le am si eu.
I s-a administrat o injectie intr-un anumit loc la gat, si s-a rezlovat, insa nu stiu daca este similar sau ba.
8 comentarii
0
30-01-2008, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Parerea mea este ca ar trebui sa mergi neaparat la un doctor reumatolog. Nu sta asa, pentru ca esti tanara si este bine sa iei problemele de sanatete in serios si mai ales de la inceput si nu lua ce iti recomanda altii.
0
31-01-2008, ora 00:00
adriana adina
Nu este medic/terapeut
adriana adina
Am facut analize ale sangelui si nu am reumatism, iar circulatia sangelui este normala.
0
31-01-2008, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Nu trebuie neaparat sa ai reumatism ca sa mergi la un reumatolog, pt.ca el nu se ocupa doar de problema asta. Sunt foarte multe boli pe care le trateaza un reumatolog. Eu, de exemplu am o boala autoimuna foarte grava pe care o tratez la reumatologie. Ti-am recomandat asta pt. ca eu ducandu-ma destul de des la spital am intalnit foarte multa lume cu probleme ca ale tale si erau diferite cauze si boli care le producea asemenea probleme cum spui tu ca ai. E treaba ta daca vrei sa iei in consideratie sfatul meu, dar eu stiu ca asemenea probleme sunt tratate de catre reumatolog. Sanatate!
0
31-01-2008, ora 00:00
violet
Nu este medic/terapeut
violet
eu as zice sa mergi la neurolog si nu mai lua medicamente asa ca a luat altcineva si i-a trecut.
0
16-02-2008, ora 00:00
gabimiha
Nu este medic/terapeut
gabimiha
chiar acum 16.02.2008 a fost o emisiune in italia care este exact chestia asta
de fapt este o strangulare a nervului care comanda senzorii din mina
aici se face o operatie simpla de citeva minute
exact ce are sotia mea,
noi deja mergem la operatie
0
16-02-2008, ora 00:00
gabimiha
Nu este medic/terapeut
gabimiha
este de fapt o boala profesionala, spun ei, nu este reumatism
in romania nu se stie de asa ceva
astia au dat operatia in direct
0
28-04-2008, ora 00:00
gabimiha
Nu este medic/terapeut
gabimiha
BOALA SE NUMESTE, , TUNEL CARPALE, SI GASITI INFORMATII PE YOU TUBE !!
0
14-09-2008, ora 00:00
gabimiha
Nu este medic/terapeut
gabimiha
SOTIA A FACUT IN AUGUST OPERATIA, CIRCA 15 MINUTE, ACUM SE SIMTE BINE, UN PIC O MAI DOARE LOCUL, CA E TOTUSI O OPERATIE, DAR DOARME NOAPTEA, DECI NU MAI SUNT PROBLEME.
PRINCIPALA PROBLEMA RAMINE FAPTUL CA DUPA UN TIMP E FOARTE POSIBIL SA INCEAPA SI MINA STINGA, ACUM A INCEPUT DAR FFFF PUTIN, MAI VEDEM IN TIMP
SPER CA AM FOST DE AJUTOR
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •